Svátek má: Nikola

Politika

Velikost textu:

Profesor Krejčí: Slovenské volby? Zklamání a nástup oligarchie!

Profesor Krejčí: Slovenské volby? Zklamání a nástup oligarchie!

Volby prezidenta na Slovensku a vítězství neznámého Andreje Kisky považuje profesor Oskar Krejčí za novou fázi demokracie, kdy se k moci dostávají oligarchové. Uvedl to v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Oskar Krejčí, profesor a politolog
2.duben 2014 - 07:20

PZ: Jaký je váš názor na prezidentské volby na Slovensku a jejich výsledek?

První teze je velice obecná. Všimněte si, že od Ukrajiny, přes Slovensko až do České republiky roste prestiž oligarchů.  Jinými slovy se zdá, že postsocialistické země vstupují  do zvláštní fáze třetího cyklu demokracie – oligarchie, aristokracie – Aristoteles by si s tím poradil. Ale zklamání  z politických stran prochází v podstatě celým regionem. Ono je to na první pohled berlusconizace, ale ve skutečnosti je v pozadí přece jenom úplně něco jiného. Je to obrovské zklamání značné části veřejnosti z liberální demokracie.

Krejčí: Za prohru se platí! Středopravou vládou!


Ta konkrétní teze myslím je, že celá řada lidí na Slovensku se cítila být zrazena tou představou, že Robert Fico končí jako premiér a jde směrem k prezidentskému paláci. To se jim nelíbilo. Zároveň je cítit i na stylu práce předsedy vlády, že se v druhém volebním období částečně změnil. V prvním období v něm bylo cítit ono odhodlání hájit sociální témata, tvrdě bojovat proti nadnárodním monopolům, které se nastavují zcela bezostyšně. V druhém období jakoby se tento pocit vytratil. Bylo to znát i v okamžiku, kdy Fico oznámil, že bude kandidovat na prezidenta. Část stranického aktivu Smeru se cítila v podstatě podvedena. A dávali to najevo.

PZ: Znamená to, že Robert Fico změnil svoji politickou filozofii a chtěl zvolit snadnější pozici v politice?

Je tam cítit trochu únava. Protože ten výkon premiéra a předsedy strany je na Slovensku přece jen trochu jiný, než třeba v politických stranách a premiérství v Česku. Na Slovensku je tím opravdovým tahounem a na něm všechno stojí. A je to dřina, proto bych řekl, že je tam prvek únavy, který přispěl k rozhodnutí Fica kandidovat na prezidenta. Dnes se ukazuje, že kdyby Fico podpořil nějakého kandidáta, třeba z vlastní strany, tak ta pravděpodobnost úspěchu by byla vyšší, než když kandidoval sám. Ovšem popravdě řečeno, ne každý to takhle dopředu ví.

PZ: Podle slovenského spisovatele Gustáva Murína by v případě, že by proti Ficovi kandidovala bývalá premiérka Radičová, měla by šanci na úspěch...

To si nejsem jistý. Radičová je braná jako SDKÚ. Ale zde se hrála simultánka jako proti Mečiarovi. Přiznávám, že jsem předpokládal, že se katolická část veřejnosti podrží Fica proti Kiskovi, ale ani to nezahrálo významnou roli. U Radičové by to bylo komplikovanější, než u oligarchy.

PZ: Co je za člověka nově zvolený prezident Andrej Kiska?

To  je přesně to, co je největším problémem. U oligarchů je to stejné, jako u nás v případě Andreje Babiše - nedá se představit vůbec nic. To jsou lidé apolitičtí, kteří se budou formovat až pod tlakem událostí. Ta představa, že zvolíme na nejvyšší politický post člověka apolitického, to je samozřejmě velmi špatně, protože jsme zvolili člověka, s nimž nemáme žádné zkušenosti, kdy nevíme, jak se bude chovat. To je jakoby se sebral bankéř z New Yorku a někdo ho tlačil v Česku na prezidenta. Nic o něm nevíme a jsme na něj pyšní! Dokonce to pokládáme za kvalitu, že o něm nic nevíme! Jenže my potřebujeme pro krizové situace lidi, o nichž víme, že v krizi neselžou. To o Babišovi, ani Kiskovi nejsme schopni říci.

PZ: Ovšem například ve Spolkové republice jsou na post prezidenta voleni lidé, kteří mají nějakou minulost, ale již tak nejsou spojeni s politickými stranami...Proč je to u nás jinak?

Protože volební boj a post prezidenta má u nás obrovský symbolický význam. Malá reálná moc, ale obrovský symbolický význam, to je to, co táhne. Když se podíváte, co dokázali udělat pravdoláskaři s volbou prezidenta. A když máte v rukou média, tak si s tou symbolikou můžete hrát, a právdoláskaři to strašně prožívají, mnohem více, než volby do parlamentu. Je to samozřejmě zvláštní, protože když se srovnají pravomoci ukrajinského či polského prezidenta a srovnají se s českým nebo slovenských prezidentem, případně německým, tak je to nebe a dudy. A také proto se například Lech Walesa zprofanoval právě i proto, že měl velké pravomoci. Václav Havel zůstal svatým zase proto, že neměl žádné pravomoci.

PZ: Jak asi zareaguje Robert Fico? Zatím si vzal několik dní na rozmyšlenou...

Myslím si, že bude následovat velice aktivní kampaň ve volbách do Evropského parlamentu. Musí rychle přepřáhnout, otřást se a věnovat se eurovolbám. To je pro něj jediný lék.

PZ: A budoucí spolupráce mezi prezidentem Kiskem a premiérem Ficem?

To je právě to. Že ta spolupráce s prezidentem bude dobrá, je tak nad padesát procent.

PZ: Hovoří se také o tom, že Andrej Kiska by mohl založit svoji politickou stranu.

Je to samozřejmě možné, ale málo pravděpodobné a byla by to chyba. Kiska, pokud má trochu rozum, tak si bude hýčkat pozici, kterou získal, to znamená, že bude přemýšlet o druhém volebním období. Pokud si vybuduje politický subjekt, tak ztratí image nadstranického apolitického člověka.

(Jiří Kouda, foto: pl)