Svátek má: Romana

Zprávy

Velikost textu:

Dánsko bude žadatelům o azyl zabavovat cennosti

Dánsko bude žadatelům o azyl zabavovat cennosti

Švédsko, Dánsko a Norsko se navzájem trumfují, která ze zemí bude pro migranty neatraktivnější a nepřístupnější.

Ilustrační foto
4.leden 2016 - 21:23

Dnes začíná nová etapa ochrany severských zemí před uprchlíky a jak píše německý Frankfurter Allgemeine Zeitung vypadá to na soutěž mezi severskými zeměmi, která z nich bude úspěšnější..

Začínají kontroly na Öresundském mostě, který spojuje Švédsko s Dánskem. Most, který se stal symbolem sblížení mezi severskými zeměmi a Evropou se nyní místo toho stane místem "soutěže" mezi severskými zeměmi, která z nich se stane nepřátelštější vůči uprchlíkům.

Podle článku v Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), to bylo Švédsko kdo začal "soutěž", kdy vláda náhle provedla obrat v politice uprchlíků. Ještě před několika měsíci švédský premiér Stephen Lofven říkal, že neexistuje žádný limit na to, kolik uprchlíků by mohlo Švédsko přijmout. V listopadu byl dosažen limit, který vláda určila.

Už i do Švédska připlavali migranti na gumovém člunu

Řetězová reakce

Změna švédské "přátelské" azylové politiky spustila řetězovou reakci v sousedních zemích.  Dánsko  chce být i nadále zemí s nejpřísnější azylovou politikou. Jeden z dánských příkladů, Dánsko  ještě navíc plánuje zabavovat žadatelům o azyl cennosti, aby je použilo pro úhradu nákladů na jejich stravu a ubytování.

Na konci roku norský ministr "integrace" oznámil zpřísnění norem pro žadatele o azyl. Cíl je jasný: Norsko se stane neatraktivní pro žadatele o azyl.

Ještě není rozhodnuto, které země vyhraje soutěž severských států o nejméně přívětivou zemi, píše se v článku, ještě to bude chvíli nějakou dobu trvat, bude záležet na tom jak budou švédská opatření dostatečná.

(rp,prvnizpravy.cz,svt,foto:arch.)