Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Bašta: Veřejnoprávní média nás o Ukrajině neinformují pravdivě

Bašta: Veřejnoprávní média nás o Ukrajině neinformují pravdivě

V poslední době zaznělo již mnohokrát upozornění na to, že první obětí každé války je pravda. Většinou to znamená, že informace, které nám poskytují státní (dříve) nebo veřejnoprávní média, tedy ty, jež si platíme, začínají být zcenzurované.

Jaroslav Bašta, politik a diplomat
20.březen 2014 - 07:00

Skoro se zdá, že kdesi kdosi sedí a ponouká: „Nehodící se škrtněte!“ A z té jedné poloviny zpráv si občané mají vytvořit názor na dění a podporovat vládu. Či naopak opozici, záleží na tom, kde se favorité našich veřejnoprávníků právě po volbách nacházejí. Pokud šlo o konflikty virtuální, nikoho to už nevzrušovalo, píše ve  svém komentáři Jaroslav Bašta.

Jaroslav Bašta: Máme se bát?

Vážné to začalo být, když se v Kyjevě rozhořela sice podivná, o to však opravdovější válka. Taková vzpomínka na středověk s jeho praky, katapulty, brněním, štíty, chyběly snad jen ty okované cepy. A jako před staletími bitvu na bojišti sledovaly výpravy přicházející zdaleka, vyslanci, ministři a další potentáti. Když demonstranti vyhráli a dosáhli předčasných voleb, náhle se začalo střílet. Pravděpodobně z jedněch oken na obě strany barikády. Svedlo se to na Viktora Janukovyče, protože zbaběle utekl.

Pravý sektor
Pak jsme se teprve začali dozvídat, kdo je Pravý sektor, Dmytryj Jaroš, Oleh Ťahnybok a další. Konečně v televizi prozradili, co znamenají ty černorudé vlajky a další symboly. Vypalování sekretariátů parlamentních politických stran (Strany regionů a Komunistické) nám pro jistotu zamlčeli.

Když se podobně začali chovat obyvatelé ukrajinského Východu, náhle jsme byli plně informováni o všech násilnostech. A nikdo nepřipomenul, že na západě země to bylo také. Proto nám strach z banderovců a fašistů připadá jako produkt ruské propagandy. Ta toho jen využila.

Pak přišel Krym. Ten ukázal, jak se liší převrat organizovaný profesionály vycvičenými ruskými službami od „revoluce“ partyzánů a banditů. Přes noc se změnila vláda, za pár týdnů zorganizovali vítězné referendum. Mezitím spatřily světlo světa informace, o nichž jsme se doma nedozvěděli vůbec nebo jen z části. Prozatimní ukrajinský ministr obrany konečně řekl to, co všichni experti dávno vědí: Ukrajina sice má 45 milionů obyvatel, nikdy nezrušila povinnou základní vojenskou službu, ale do případného vojenského konfliktu s RF může postavit jen 6500 bojeschopných vojáků. Toho se chytil Pravý sektor a oznámil, že na Krym poslal blíže neurčený počet svých vycvičených bojovníků, kteří se stali součástí ukrajinských ozbrojených sil rozmístěných na Krymském poloostrově.

Ruské ministerstvo spravedlnosti na to reagovalo tím, že zveřejnilo informaci o zahájení trestního stíhání dvaceti představitelů Politického hnutí Svoboda a Pravého sektoru, včetně jejich předsedů, za účast ve válce v Čečně v roce 1994, kdy bojovali pod velením Šamila Basajeva proti ruské armádě. Obvinění z banditismu, vražd atp. se týká také Dmytra Jaroše a Oleha Ťahnyboka. Objasnit důvody, proč je Rusové stíhají až po dvaceti letech, nechám zastáncům konspiračních teorií. Jenom připomenu, že Šamil Basajev byl původně agent GRU (Vojenská výzvědná služba RF), který se poněkud vymkl kontrole.

V každém případě je možno konstatovat, že v současné prozatimní ukrajinské politické reprezentaci je několik přesvědčených nacionalistů, kteří v minulosti neodolali pokušení zastřílet si na Rusy v Čečně či v Gruzii v roce 2008. Obávám se, že nebudou patřit k zastáncům mírového urovnání konfliktu.

(rp,jb,foto:arch.)