Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Krnáčová v čele kandidátky ANO? Příliš mnoho otazníků!

Krnáčová v čele kandidátky ANO? Příliš mnoho otazníků!

Ještě 11. července lídr hnutí ANO Andrej Babiš popíral, že by se Adriana Krnáčová stala volebním lídrem hnutí v Praze. Uplynulo osmnáct dní a 29. července již byla zvolena do čela pražské kandidátky ANO.

Volební bilboard ANO v Praze
2.říjen 2014 - 22:01
"Paní Krnáčová je pro mne zárukou, že se v případě úspěchu ve volbách pokusí hlavní město očistit od zákulisních lobbistických vlivů takzvaných podnikatelů, kteří jsou na rozpočet Prahy dlouhodobě navázáni," prohlásil Babiš. Ovšem z minulosti Adriany Krnáčové vyplouvají nejen podivné vazby na podnikatele, ale i samotné činnosti pražské jedničky kandidátky ANO.

Paní Krnáčová má poměrně pestrou minulost, spojenou zejména s Transparency International (TI), v níž byla od roku 2001 – 2007 výkonnou ředitelkou. Ovšem její tehdejší působení nezůstalo bez odezvy.

„Paní Krnáčová by měla objasnit veřejnosti, jak to bylo s financováním protikorupční konference, která se v ČR uskutečnila v roce 2001, a kterou paní Krnáčová spoluorganizovala. Stejně tak by měla veřejnosti sdělit, kolik činila její odměna za tuto konferenci, uvedl nedávno Bohuslav Svoboda, pražský lídr ODS. Tehdy šlo o to, že TI tehdy získal od státu půjčku na konferenci a ta byla následně zvláštně změněna na dotaci.

Zároveň by paní Krnáčová měla veřejnosti transparentně vysvětlit, proč v roce 2004 došlo k likvidaci občanského sdružení Transparency International – Česká republika a následně byla založena nová obecně prospěšná společnost se stejným názvem, která však není právním nástupcem původní organizace. Pokud zůstanou tyto otázky nezodpovězeny, nemohu brát slova paní Krnáčové o transparentnosti vážně, dodal Svoboda.

A není to jediná otázka, která poněkud zahaluje transparentnost nad působením paní Krnáčové.

Propletenec

V jejích aktivitách lze nalézt New Times Publishing s.r.o. v níž působila coby jednatelka a společnice a stejně tak ve společnosti Restart edu o.p.s jako členka správní rady. To samo o sobě nebylo zajímavé, nebýt toho, že v nich také působil pan Miloslav Novák.

Pan Novák je totiž šéfem firmy DATADYS. Tato společnost byla v pořadu reportéři ČT dána do souvislosti s lobbistou Ivo Rittigem, proti němuž spustili operaci policisté a státní zástupci.

Reportéři ČT si v pondělním vysílání posvítili na další propletenec firem okolo známého lobbisty, uvedly Parlamentní listy.

Vzorec je prý vždy stejný. Firma spojená s Ivo Rittigem získá státní zakázku a provize údajně cestují dál - k prostředníkům. „Je to model, kdy zde existuje společnost, která odvádí služby, ale vedle ní stojí společnost, která je prostředníkem. Tuto společnost z poloviny vlastní firma, která odvádí služby a z druhé poloviny neprůhledná společnost napojená na Ivo Rittiga,“ zaznělo v pořadu od nadnárodní organizace Transparency International.

Takové firmy prý pracují například i pro ČEZ. Konkrétně jde o společnosti DATASYS a DATASYS Services. Od nich vedou nitky k dalším společnostem na Kypru nebo na Britské Panenské ostrovy. A za těmi už prý podle Reportérů stojí Ivo Rittig.

„Firma DATASYS získala v posledních pěti letech několik zakázek v celkové výši osmdesát milionů korun,“ prozradil pracovník z ministerstva financí. Nejde o firmu, která by byla jen prázdnou schránkou, projekty skutečně realizuje. Firma DATASYS navíc získala prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň "důvěrné". Tuto situaci v závěru reportáže okomentoval i známý bezpečnostní expert Andor Šándor. Pokud skutečně dochází k vyvádění peněz formy touto cestou, pak prý firma prověrku získat neměla. Alespoň podle jeho názoru.

Transparentnost?

Andrej Babiš na tiskové konferenci, kterou hnutí ANO pořádalo k zahájení kampaně k obecním a senátním volbám, mimo jiné vyzdvihoval transparentnost jeho hnutí, co se týká jejího sponzoringu. Taková slova se zdají až neuvěřitelná.

„Dovolil bych si připomenout situaci z Brna, kdy si kandidáti Babišova nepolitického hnutí ANO „dobrovolně přispívali“ na svá místa na kandidátkách, a na prvních místech se vyskytují shodou okolností ti kandidáti, kteří „dobrovolně přispěli“ nejvyšší částky. Například toto je praktika oligarchistická, nikoli demokratická. Financování Babišova ANO je možná transparentní alespoň formálně. Ale i o tom by se dalo pochybovat
,“ uvádí Jiří Paroubek, předseda NS-LEV21.

Důvěryhodná kandidátka ANO v Brně. Vážně ano?

Paroubkovu kritiku potvrzuje dopis brněnských členů ANO svému předsedovi, v němž mj. píší o svém znepokojení: "Máme na mysli proměnu chování v hnutí a jeho činnosti především po hromadném přijetí členů, ke kterému došlo navzdory stanovisku oblastního předsednictva v březnu 2014, které způsobilo silnou infiltraci hnutí lidmi napojenými na stávající prohnilé mocenské skupiny.

Tato organizovaná skupina s penězi a kontakty především na zdiskreditovanou část ODS se pomocí profesionálních kroků (velrybářské praktiky při zakládání místních organizací, snaha o diskreditaci a vydírání osob, nátlakové sestavování kandidátních listin, rizikové financování marketingové kampaně) snaží zneužít hodnoty hnutí ANO a na Váš účet realizovat správu věcí veřejných zaběhlým způsobem, který jste Vy sám (a my s Vámi) přišli do politiky měnit.

Při aktuálním zjištění toho, že jako mladé hnutí již nejsme sami schopni čelit protřelým praktikám založených na organizovaném zneužívání slabosti demokratických mechanismů, se výrazně obáváme "ukradení samotné podstaty hnutí" za účelem mocenského prospěchu zločinných stávajících, vzájemně provázaných vlivových skupin v Brně, které jsou již pod vlastními jmény pro občany Brna nedůvěryhodné."


(red, prvnizpravy.cz, foto: arch.)