Svátek má: Lukáš

Zprávy

Velikost textu:

Trump chce Polsko využít jako nárazník mezi Německem a Ruskem

Trump chce Polsko využít jako nárazník mezi Německem a Ruskem

Před summitem G20 navštívil Donald Trump překvapivě Polsko, kde kromě projevu k lidu polskému, také podpořil starobylý a nyní oprášený polský projekt Mezimoří (Międzymorze).

Donald Trump při projevu v Polsku
8. července 2017 - 13:05

Donald Trump nepodával ruku jenom předsedkyni polské vlády a Polsku, ale také se setkal s představiteli dalších východoevropských členů NATO.

Debata o Mezimoří probíhala už někdy od 17.století mezi středoevropskými panovníky a habsburskou dynastií, a ten vývoj má své peripetie, nejdříve to vedlo k obraně před osmanským nebezpečím, k livonským válkám, ale také ke třem dělením Polska. Nakonec nejenže nedošlo k té spojnici mezi Baltským a Černým mořem, ale Polsko také zaniklo.

A teď to podání ruky a odsouhlasení Mezimoří, to může být nástroj americké zahraniční politiky, který by mohl oslabovat pozici Německa v rámci EU. Nebo ten výklad může být i opačný a na ten výklad je příliš brzy, ale určitě je to změna v politice USA ve východní Evropě, " upozornil Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Projekt Trojmoří (Trójmorza), jak ho nyní Poláci nazývají a jeho odsouhlasení ze strany USA, může potvrzovat, že jde o strategii neokonzervativců ve straně amerických Republikánů. Jde o přerušení procesu minimálně ekonomického přibližování Ruska k Německu a naopak, a tak celý  projekt Trojmoří je klínem mezi Německem a Ruskem. Slovanské země v projektu Trojmoří se tak mají stát nástrojem na uchování moci amerických neokonzervativců v Evropě a my můžeme jenom doufat, že právě tento prostor se nestane bojištěm.


Mapa polského projektu Trojmoří, z dotčených 12 států pouze Českou republiku a Rakousko nezastupovali prezidenti, že by to byl jeden z těch společných  bodů, o kterém na Pražském hradě diskutovali rakouský a český prezident?(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)