Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová: Imigranti jsou daleko větším problémem než Řecko

Merkelová: Imigranti jsou daleko větším problémem než Řecko

Pro manévrování ohledně řeckého dluhu je stále prostor, ale imigranti jsou daleko větším problémem, uvedla v rozhovoru pro německou ZDF německá kancléřka  Angela Merkelová.

Angela Merkelová, německá kancléřka
18.srpen 2015 - 01:12

Angela Merkelová stále vidí manévrovací prostor pro snížení úrokových sazeb a nebo prodloužení splatnosti řeckých půjček, řekla v nedělním rozhovoru .pro ZDF.

Německý parlament bude hlasovat o dodatečné pomoci Řecku ve středu 19.srpna.

Skutečnost, že bylo nakonec dosaženo s Řeckem dohody, podle názoru Merkelové je také zásluha ministra financí Wolfganga Schäubleho (CDU). Poslední noc jednání byl s námi neustále v kontaktu, řekla Merkelová.

Na otázku, zda  Německo svým tvrdým postojem vůči Řecku neutrpělo na své pověsti, odpověděla Merkelová: "Měli jsme velmi velkou podporu, například, Irska i Portugalska, není důvod, aby Německo bylo znepokojeno."

Merkelová: Imigranti jsou větším problémem než Řecko

V rozhovoru se Angela Merkelová (CDU) zavázala k harmonizaci politiky uprchlíků v Evropě. V současné době nejsou příliš jednotná pravidla. "Tzv Dublinská úmluva, která upravuje azyl v zemích EU, už neplatí. Tato změna byla velmi ovlivněna Německem," řekla Merkelová.

Je nutná  "společná evropská azylová politiká". Posouzení, které země by měly být považovány za bezpečné země původu by mělo být přijato společně. Kromě toho, Merkelová vyzvala k jednotnému standardu pro azyl.

"Problém uprchlíků pro Evropu je mnohem, mnohem větší, než je otázka dohody s Řeckem a stabilita eura," řekla Merkelová.

"Problematika azylu by mohla být dalším velkým evropským projektem, kde ukážeme, zda jsme skutečně schopni jednat společně," dodala Merkelová.

Clark: Čím dříve řekneme Auf Wiedersehen Frau Merkelové, tím lépe


Merkelová: O mém dalším období kancléřky ještě není rozhodnuto

Angela Merkelová nevyloučila svoji kandidaturu na německou kancléřku ve čtvrtém po sobě jdoucím volebním období.  Předsedkyně CDU odpověděla na otázku, zda bude opět soutěžit ve volbách v roce 2017,  že je i v dalším volebním období občanům k dispozici..

"O všemí se rozhodne ve vhodnou dobu. Ještě nebylo dosaženo dohody," dodala Merkelová.

(rp,prvnizpravy.cz,stern,foto:arch.)