Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

Salmond: Skotsko se může stát jednou z nejbohatších zemí

Salmond: Skotsko se může stát jednou z nejbohatších zemí

Skotská národní strana, jehož hlavním cílem je nezávislost Skotska, získala díky volebnímu vítězství ve skotských parlamentních volbách v roce 2011 mandát na uspořádání referenda o nezávislosti Skotska.

Alex Salmond, předseda Skotské národní strany
25.srpen 2014 - 10:30

Dne 18. září se budou voliči  ve Skotsku rozhodovat v referendu zda chtějí, aby se Skotsko stalo nezávislé na Velké Británii.

V referendu  budou voliči odpovídat na otázku "Mělo by se stát Skotsko nezávislou zemí?"

Premiér skotské vlády  Alex Salmond, říká, že 300 let starý model Unie již není vhodný pro současnost a že nezávislé Skotsko se díky svému ropnému bohatství, stane jednou z nejbohatších zemí na světě.

"Nastal čas, aby se Skotsko ujalo řízení svých věcí a odpoutalo se od  londýnského parlamentu i Velké Británie," řekl Alex Salmond.

Britský premiér David Cameron naopak oponuje tím, že britské společenství je jedním z nejúspěšnějších světových oragnizací.

David Cameron: Chceme, aby Skotsko zůstalo s námi!

Co ukazují průzkumy?

Ankety obecně ukazují, že většina lidí nechce nezávislost, ale  aktivisté říkají, že miska vah se obrací k nezávislosti.

Profesor politologie na Strathclyde University v Glasgow  říká, že pro nezávislost se zvedly preference  na více než 40%, ale varuje, že je stále velká nejistota a nervozita s tím jak se blíží den referenda.

(rp,foto:arch.)