Svátek má: Michaela

Politika

Velikost textu:

Porošensko by měl zapojit všechny, jinak Ukrajinu čeká rozkol!

Porošensko by měl zapojit všechny, jinak Ukrajinu čeká rozkol!

Jestliže chce ukrajinský prezident nastolit mír a dosáhnout ekonomické prosperity, měl by najít způsob, jak konsolidovat všechna stanoviska ve své vládě tak, aby se přihlíželo k možnosti západní pomoci, současně ale nebyly přerušeny vztahy s Ruskem.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
4.listopad 2014 - 11:33

Píše o tom americký časopis The National Interest.

Nadšení Ukrajiny ohledně sblížení s Evropskou unií není vzájemné. „Podpora, kterou EU a USA poskytovaly Ukrajině, byla prozatím především rétorická,“ zdůrazňuje zmíněný časopis. Ve skutečnosti je značná pozornost západních vlád soustředěna na to, aby ukrajinská krize dostala nálepku vnějšího konfliktu, za který údajně padá vina prakticky v plné míře na Rusko.

Přitom Západ nevěnuje pozornost takovým vnitřním problémům Ukrajiny, jako je korupce a potenciální neshody nejen mezi prozápadními a proruskými stranami, ale i mezi stranami západního ražení, které mají různý názor na to, jak reformovat Ukrajinu, píše časopis.

„A v důsledku toho je pomoc Západu při řešení ukrajinské krize neefektivní,“ konstatuje americký časopis.

Jedním z klíčových bodů je plynová otázka a Vladimir Putin už dal na srozuměnou, že platby za plyn jsou pouze začátkem těch finančních výdajů, které čekají na Evropu v rámci její pomoci Ukrajině.

„EU si nejen že nemůže dovolit zachraňovat Ukrajinu, ale nemůže se rovněž úplně odvrátit od Ruska, protože musí brát zřetel na vlastní závislost na ruském plynu,“ uvádí The National Interest. A připomíná v této souvislosti, že Petro Porošenko prosil Západ o pět miliard dolarů na zaplacení plynu, Ukrajina ale konec konců dostane pouze jednu miliardu.

Prof. Oskar Krejčí: Ukrajina? Předčasná radost...


Výsledky voleb na Ukrajině ukázaly, že tato zem je ještě značně rozpolcena a když se během nejbližších měsíců prezidentovi nepodaří zaručit, že všechny skupiny zapojené do činnosti Nejvyšší rady se mohou zúčastnit přijímání rozhodnutí, pak tuto zem očekává další rozkol, zdůrazňuje americký časopis.

Kromě toho konstatuje, že opovržlivý vztah k voličům, kteří podpořili Opoziční blok, stranu, která se v důsledku hlasování dostala na čtvrté místo s devíti procenty hlasů, může mít vážné následky. Většina stoupenců Opozičního bloku žije na východě země, na území stále ještě kontrolovaném Kyjevem. Když se k jejich mínění nebude přihlížet, může všechno skončit přechodem těchto území pod vládu domobrany, soudí The National Interest.

(kou, Hlas Ruska, prvnizpravy.cz, foto: arch.)