Svátek má: Zlata

Politika

Velikost textu:

Fiala (Úsvit): Federalizaci topí kyjevská vláda v krvi!

Fiala (Úsvit): Federalizaci topí kyjevská vláda v krvi!

Hnutí Úsvit přímé demokracie opakovaně na půdě Poslanecké sněmovny upozorňovalo na nebezpečí vyhrocení konfliktu na Ukrajině.

Radim Fiala, šéf poslanců Úsvitu
26.srpen 2014 - 19:32

Upozorňovali jsme také na chyby české a evropské politiky ve vztahu k řešení tohoto konfliktu, prohlásil Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu hnutí Úsvit.

Na Ukrajině nyní umírají tisíce lidí a probíhá zde masivní občanská válka. Příčinou této války je nezodpovědná politika ukrajinských oligarchů, mocný vliv ukrajinských neonacistů, ale i velmocenské zájmy Evropy, USA a Ruska.

Před několika měsíci jsme ve Sněmovně mluvili o modelu Bosny a Hercegoviny – široké federalizace a autonomie národnostních, kulturních a náboženských částí země - jako jediné možnosti pro přežití Ukrajiny. Kyjevská vláda dnes tuto variantu topí v krvi.

Řešením konfliktu nemohou být pouze protiruské sankce, neboť Rusko není jediným a hlavním viníkem války. Považujeme za zásadní zahájit účinný tlak na ukrajinského prezidenta a Kyjevskou vládu, aby okamžitě zastavili vojenské akce a zahájili jednání se všemi stranami konfliktu – včetně východoukrajinských povstalců.

Současná konference v Minsku je krokem správným směrem, který však selže, neobjeví-li se u jednacího stolu obě strany ukrajinské občasné války – tedy vláda i separatisté. Je nutné dát všem občanům Ukrajiny právo vyjádřit se v jaké zemi chtějí žít a je nutné zajistit respekt k jejích jazyku, kultuře a náboženství. I kdyby se Ukrajina, Rusko a EU v Minsku na něčem dohodli, což je dnes  nepravděpodobné, pro lidi podporující povstalce na východě země to nic nezmění, jelikož půjde o model dohody „o nás, bez nás“. Ukrajina jako unitární stát zakazující používat ruštinu jako státní jazyk je mrtvá.

Pokud si tuto skutečnost neuvědomíme, bude pokračovat válka a utrpení ukrajinského lidu. Celá situace pak přinese vážná hospodářská a bezpečnostní rizika pro Českou republiku a právě proto by naše diplomacie měla udělat vše proto, aby jako přijatelný prostředník pro obě strany konfliktu zajistila jednání všech zapojených stran o míru na Ukrajině, dodal Fiala

(kou, foto: pl)