Bush byl tak nadšený z Jelcina,že chtěl zapojit Rusko do Hvězdných válek

zprávy

Britská národní bezpečnost byla ohrožena plány USA na rozvoj partnerství s Ruskem v době prezidenta Jelcina, píše se v článku The Daily Telegraph.

Bush byl tak nadšený z Jelcina,že chtěl zapojit Rusko do Hvězdných válek
George W. Bush a Boris Jelcin
22. ledna 2018 - 06:20

Začátkem 90.let tehdejší britský premiér John Major byl „varován“, že americký prezident George W. Bush byl tak nadšen z Jelcinovy „demontáže komunismu“, že plánoval, aby Spojené státy  sdílely s Ruskem své strategické vojenské technologie.

V souboru tajných dokumentů britského kabinetu, který byl zveřejněn minulý měsíc v Národním archivu v Kew je napsáno, že taková spolupráce vyvolala "vážné otázky o globální bezpečnosti" a mohla by ohrozit efektivitu britských jaderných ponorek Trident, které působily jako odstrašující prostředky.

Dokumenty dále informují o tom, jak Británie předvídala možnost, že by Rusko mohlo v budoucnu představovat hrozbu pro Západ.

Dokumenty z Downing Street a ministerstva zahraničí popisovaly, jak kontroverzní projekt Star Wars, který byl v roce 1983 koncipován prezidentem Ronaldem Reaganem jako kosmický štít na ochranu proti jadernému útoku, byl přepracován, aby se bránil proti konvenčním střelám a zbraním hromadného ničení "teroristických států", jako je Irák Saddáma Husajna a Libye plukovníka Kaddáfího. Dokumenty prozrazují, že prezident Bush senior byl připraven diskutovat o sdílení těchto technologií s Borisem Jelcinem poté, co se setkali v Camp David v únoru 1992 a vyhlásili formální konec studené války.

Sir Stephen Wall, tehdejší soukromý tajemník Johna Majora, napsal ministerstvu zahraničních věcí vysvětlující dopis, že Washington se domnívá, že Jelcin zaujal "zcela nový postoj a jeho ochotu spolupracovat chtěli Američané využít pro zjevné výhody lepšího vztahu ... stejně jako pomáhat Jelcinovi najít užitečné uplatnění pro jeho jaderné vědce. "

Wall informuje, jak Američané "projevili ochotu diskutovat o výměně technologií", včetně zkoumání možnosti globálního obranného systému "zahrnujícího množství pozemních a vesmírných systémů".

Sir Stephen však varoval, že Amerika "předpokládá, že Rusko bude trvale dobrým přítelem," k tomu ale dodal, „že tento předpoklad jsme nedokázali."


Podle poznámek britských diplomatů z dokumentu vyplývá, že prezident Bush napsal svým spojencům o možném systému ochrany před omezenými raketovými útoky pod vedením NATO, ale s Ruskem jako o "hlavním partnerovi".

Dodal, že takový krok by měl "hluboký dopad na NATO ... a vyvolal by složité otázky, „kdo je v" a „kdo je mimo", staré rozdělení východ-západ by mohlo být nahrazeno severojižní orientací."

Soubor dokumentů obsahuje také brožuru "Top Secret" USA o projektu Star Wars, která vysvětluje, jak vesmírné a pozemní sledovací systémy a radary budou sledovat střely během celého letu před spuštěním série interceptorů k ničení hlavice. Výzkum se soustředil také na použití částicových paprsků, laserů a dokonce i chemický laser, který by vyřadil příchozí střely.

Myšlenka spolupráce mezi východem a západem v souvislosti s globální ochranou proti omezeným útokům navíc vyvolává dalekosáhlé otázky o budoucí struktuře mezinárodní bezpečnosti. Čím bližší bude spolupráce, tím těžší bude ospravedlnění konceptu zastrašování pro západní veřejnost, píše se dále v dokumentech.

Další dokumenty z britského kabinetu dokládají, jak Amerika "zmírnila své ambice ohledně toho, co je okamžitě dosažitelné", aby se s Ruskem podělila, a že diplomaté budou "opatrně řešit problém s Jelcinem".

Spojené státy nakonec opustily projekt Star Wars v roce 1993, protože byl příliš ambiciózní, příliš nákladný a byl považován za zastaralou koncepci po zhroucení Sovětského svazu.

(rp,prvnizpravy.cz,thetelegraph,foto:arch.)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 18%
transparent.gif transparent.gif
Ne 65%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif