Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Islamisté obsadili dvě čtvrti syrského města Kobana

Islamisté obsadili dvě čtvrti syrského města Kobana

Islamisty donutily nejdříve k ústupu americké letecké údery, následně se ale probojovali zpět do syrského pohraničního města.Kobani a obsadili dvě čtvrti.

Ilustrační foto
9.říjen 2014 - 09:00

"Samotné nálety na boj proti Islámskému státu nebudou stačit, nepřinesou řešení a město Koban nezachrání," řekl podle agentury AFP kontraadmirál John Kirby, Mluvčí amerického ministerstva obrany.

"Bylo by třeba, aby přišly schopné pozemní jednotky - syrští povstalci a irácké vládní síly, aby bylo možné Islámský stát porazit," dodal mluvčí Pentagonu.

Kurdové již několikrát žádali Spojené státy, aby jim s obranou Kobani pomohli. Dosavadní nálety ale bojovníky Islámského státu příliš nezastavily a ti po několikatýdenním obléhání začali toto klíčové kurdské město postupně dobývat.

Boje vyhnaly z oblasti kolem 180 tisíc převážně Kurdů, kteří uprchli do sousedního Turecka. Islamisté v pondělí ve východní části města vyvěsili svou černou vlajku. Spojenci prý na jejich postup reagovali zdvojnásobením leteckých úderů a zaznamenali částečný úspěch.

IS vyzbrojuje od samého začátku Saúdská Arábie a Katar

Na leteckých úderech  proti pozicím IS v Sýrii se podílejí Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. V Iráku se k Američanům připojili Britové, Francouzi, Belgičané, Dánové a Nizozemci. Nedávno pak své zapojení oznámili Australané a Kanaďané.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)