Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

Zákonodárkyně TOP 09 chtějí zachovat alternativy předškolní péče

Zákonodárkyně TOP 09 chtějí zachovat alternativy předškolní péče

Poslankyně Helena Langšádlová i Jitka Chalánková podpoří verzi zákona o dětských skupinách, kterou předkládá horní komora parlamentu.

Ilustrační foto
17.září 2014 - 15:31

Prvnizpravy.cz o tom informovala poslankyně Helena Langšádlová. Proti původnímu návrhu totiž právě senátní zachovává možnost alternativních forem předškolního vzdělávání, například lesních školek.

„Původní návrh ministerstva práce a sociálních věcí ohrožoval existenci některých druhů zařízení, jako jsou lesní školky, rodinná nebo mateřská centra tím, že pro ně zaváděl povinnost registrace a splnění určitých pravidel. V senátní verzi už tato povinnost není,“ vysvětluje poslankyně Jitka Chalánková důvody, proč spolu s Helenou Langšádlovou podpoří právě verzi horní komory.

Zástupci TOP 09 dlouhodobě usilovali o přijetí zákona o dětských skupinách a aktivně se na jeho vzniku podíleli. Nyní se pokusí zabránit tomu, aby jedna chyba ohrozila vznik mnoha zařízení, která už v tuto chvíli poskytují péči mnoha předškolním dětem.

Po přijetí senátní verze se největší nedostatky zákona podaří napravit. Být dětskou skupinou bude otázka volby, nikoli povinnosti, registrace totiž bude dobrovolná.

„Pro řadu stávajících, z naprosté většiny neziskových organizací, by byly požadavky v původním návrhu likvidační. Přitom dosud fungují dobře ke spokojenosti rodičů i obcí, kterým tak pomáhají s nedostatkem míst ve školkách. Proto považujeme navržené úpravy za nutné,“ uzavřela poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

(aj,foto:arch.)