Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Armáda by byla schopná bránit Česko pouhé dva týdny

Armáda by byla schopná bránit Česko pouhé dva týdny

¨Kdyby náš stát napadl agrersor, armáda by se dokázala bránit pouze dva týdny, na víc nemá zásoby. Bez povolání záloh a částečné mobilizace by navíc nebyla schopna plnit své úkoly.

Ilustrační foto
7.září 2014 - 21:00


V rozhovoru pro týdeník týdeník Týden náčelník Generálního štábu Armády ČR generál Petr Pavel. Vládní kabinety měly podle generála v posledních letech úplně jiné priority, než je obrana státu, a tak potřeby armády odsouvaly na druhou kolej.

Zlom prý nastal v roce 2005. a od té doby plynul ze státní kasy na armádní účet každým rokem stále menší a menší obnos peněz. Aby byla vůbec armáda schopná zajistit hlavní úkoly, musela údajně odebírat peníze ze standardních výdajů na výstroj, technický park a nemovitou infrastrukturu. To vše postupně vedlo k tomu, že je v současné době česká armáda bez cizí pomoci schopná bránit svou zemi pouhé dva týdny. 

Ve zcela jiné situaci je sousední Polsko. Když v roce 2012 oznámilo polské ministerstvo obrany, že Polsko realizuje gigantickou zbrojní zakázku a polská armáda dostane tisíc supermoderních tanků Anders mnozí naši politici si klepali na hlavu, nebo jí alespoň nechápavě vrtěli.

Ti samí lidé letos s otevřenými ústy sledovali anexi ukrajinského Krymu Putinem a vyděšeně lapali do dechu. Naplno se právě nyní ukazuje, jak prozíravé osobnosti sedí v sousedním Polsku na odpovědných pozicích.

Zatímco českou politickou scénou otřásaly skandály všeho druhu polská politická reprezentace budovala ze své země další evropskou velmoc a polská armáda dnes představuje vysoce efektivní a mobilní sílu.

Odborníci na oblast vojenství už ostatně mnohokrát zdůraznili, že právě polská armáda představuje nejvýraznější posílení Severoatlantické aliance po pádu východoevropského komunistického bloku.  

Krize na Ukrajině a ruská okupace Krymu vyděsila Evropu a probudila i klimbající vedení NATO. Tento týden dostala Sobotkova vláda a spolu s ní i celá politická reprezentace tvrdou facku od generálního tajemníka Aliance Anderse Fogh Rasmussena. Šéf NATO bez okolků prohlásil, že investice do obrany v České republice jsou příliš nízké a prostě jinými slovy řekl, že pokud by došlo k eventuálnímu válečnému konfliktu česká armáda bude Alianci téměř k ničemu.

Na místě je otázka kdo zavinil současný stav českých ozbrojených sil. Za připomenutí stojí skutečnost, že se za posledních 15 let vystřídalo na ministerstvu obrany jedenáct ministrů a o odbornosti některých z nich se dá vážně pochybovat.  Okolo zbrojních zakázek celá léta poletovalo hejno supů, kteří se nesčetněkrát na armádním rozpočtu nakrmili.

Podivnosti se děly okolo pronájmu grippenů, armáda dostala nefunkční padáky, nákupy transportérů Pandur dokonce vyšetřovala i rakouská policie...Koneckonců kriminalisté několikrát podezřelé armádní kšefty šetřili a bývalá ministryně obrany Parkanová čelí trestnímu oznámení.

Bude zajímavé sledovat jak se k nezbytné modernizaci české armády postaví politická reprezentace. Vzhledem k tomu jak v této oblasti postupovala v minulosti velké iluze zřejmě na místě nejsou. Ale co my víme. Možná výhružně vyceněné ruské zuby donutí naše politiky k nevídanému výkonu.

P.S. V roce 2012 oznámilo polské ministerstvo obrany, že na místo nákupu nových stíhaček opatří pro polskou armádu několik desítek bezpilotních letounů. A skromně dodalo, že pro armádu vybere to nejkvalitnější co současný trh nabízí.

Polské Ministerstvo obrany v letošním roce disponuje rozpočtem ve výši 32 miliard zlotých ( 10,4 miliardy amerických dolarů) a je nejvyšší v historii ministerstva.

(aj,foto:arch.)