Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Před ukrajinským parlamentem hořely pneumatiky, poslanec v koši...

Před ukrajinským parlamentem hořely pneumatiky, poslanec v koši...

Včera na třetí pokus Nejvyšší rada Ukrajiny  (ukrajinský parlament) schválil tzv.lustrační zákon.  Tento zákon omezuje práva činitelů, kteří pracovali během prezidentského mandátu  Viktora Janukovyče.

Demonstranti a hořící pneumatiky před ukrajinským parlamentem
17.září 2014 - 20:35

Budova ukrajinského parlamentu byla obklíčena demonstranty, nacionalisty ze strany Pravého sektoru a jejich příznivci a ti požadovali schválení lustračního zákona  a naopak protestovali proti zákonu, který má narovnat vztahy Ukrajiny s tzv  separatisty z Doněcka  a Luhanska.

Při prvním střetu demonstranti zasypali  strážce pořádku vajíčky, potom vhodili do kontejneru poslance Nejvyšší rady Vitalije Žuravského, mezitím další demonstranti začali pálit pneumatiky.

NATO na Ukrajině: Hry s ohněm v hořícím domě

Šéf parlamentu Oleksandr Turčinov nařídil uzavření vchodů do budovy Nejvyšší rady a nikoho z poslanců nepustil ven dokud nebylo ukončeno hlasování o lustračním zákonu. Zákon nakonec podpořilo 231 poslanců, minimální počet ke schválení je 226 hlasů.

Ukrajinský parlament  na neveřejné schůzi schválil také zákon o zvláštním správním režimu v oblastech ovládaných na východě země proruskými separatisty. Oznámila to agentura Unian. Poslanci rovněž odhlasovali zákon o amnestii pro bojovníky separatistů, kterou podmínili složením zbraní a propuštěním zajatců. Tento zákon získal podporu 277 poslanců.

Ukrajinští poslanci na stejné schůzi také ratifikovali smlouvu o přidružení své země k Evropské unii. Ze 450 poslanců hlasovalo 355 pro.

(rp,prvnizpravy.cz,hlasruska,novarepublika,foto:arch.)