Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Chovanec: Naše tajné služby sledují i dění v Islámském státě

Chovanec: Naše tajné služby sledují i dění v Islámském státě

Česká zbrojní pomoc a podpora Kurdům v boji proti Islámskému státu je spojená i s vyšší pozorností českých tajných služeb, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Milan Chovanec, ministr vnitra
18.září 2014 - 23:01
 
„Bezesporu české tajné služby, včetně tajné služby pod ministerstvem vnitra, sledují veškerá bezpečnostní rizika spojená, jak s ukrajinskou krizí, tak i s těmito konflikty ve světě. Primárně hájíme a chráníme zájmy České republiky a našich občanů. Takže ta zvýšená pozornost tam samozřejmě je,“ řekl Milan Chovanec v Interwiev ČT24.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz prohlásil, že BIS doposud nezaznamenala v tomto směru žádnou hrozbu, která se týká Česká republiky. "Vycházíme z informací našich lidí v terénu a vyhodnocujeme i další množství informací.

"Nemáme zdroje na to, abychom Íráku poskytovali materiální pomoc, ale jsme schopni poskytnout specialisty v oblasti výcviku jejich specialistů v pyrotecnické oblasti. A chtějí také  naše policisty, kteří mají zkušenosti s taktikou ve velkých městech. Tyto specialisty budeme schopni poskytnout," uvedl ministr.

Podle ministra Chovance by mělo odletět kolem dvaceti odborníků na kurdské území. Výcvik pyrotechniků je velmi důležitý, neboť při ústupu islamističtí extremisté zaminovávají území.

Islamisté se nezastaví před ničím, je jim jedno kdo před nimi stojí

Zaorálek: Nemůžeme zůstat stranou, pomůžeme v boji pro islamistickým extremistům

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek zdůraznil podporu České republiky nové irácké vládě. „Česká republika má tradičně blízké vztahy s Irákem, a proto nemůžeme zůstat stranou, pokud jsou naši přátelé v nebezpečí," řekl ministr.

„Jsme připraveni nabídnout cvičení irácké civilní obrany a integrovaného záchranného systému v iráckém Kurdistánu. Hledáme další možnosti, jak pomoci iráckým ozbrojeným silám zlepšit své schopnosti a podpořit demokratický proces," zdůraznil ministr.

Smlouva mezi ČR a Írákem na výcvik pilotů vrtulníků

Na ministerstvu obrany byla podepsána smlouva na výcvik pilotů vrtulníků iráckého letectva.  Podle této smlouvy zajistí státní podnik LOM Praha, jehož zakladatelem je Ministerstvo obrany, ve svém Centru leteckého výcviku v Pardubicích výcvik 31 pilotů. Dvanáctiměsíční výcvik by měl být zahájen na přelomu letošního a příštího roku.

„Máme s výcvikem pilotů dopravních vrtulníků dlouholeté zkušenosti. Tuto naši schopnost využívá nejen Armáda ČR, ale nabízíme ji úspěšně i zahraničním partnerům,“ uvedl ředitel LOM Praha Roman Planička.

„Kromě výcviku na vrtulnících představuje významnou pomoc Iráku také dar munice. První zásilka odletí kanadským velkokapacitním letounem již zítra. Celá tato poměrně složitá logistická operace je realizována v maximálním tempu, protože chceme aktivně přispět v co nejkratším čase,“ připomněl ministr obrany Martin Stropnický.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)