Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko se zbavil konkurentů a vytváří nový klan oligarchů

Porošenko se zbavil konkurentů a vytváří nový klan oligarchů

Porošenko zapomněl na požadavky Majdanu a vlastní předvolební sliby, píše německý deník Frankfurter Allgemeine.

Petro Porošeno - byznysmen nebo prezident?
29.červen 2015 - 21:22

Neprodal své podnikání v oblasti cukrovivek a patří Kanál 5, stejně jako jiná aktiva. Ve válce proti oligarchům novým prezident Ukrajiny odstranil pouze své konkurenty, a uvolnil prostor pro nové oligarchické klany.

Před osmnácti měsíci demonstranté na kyjevském Majdanu vyzývali ke svržení oligarchického režimu na Ukrajině a křičeli hesla „Pryč s gangy!", připomíná Frankfurter Allgemeine. Nicméně, po útěku bývalého prezidenta Viktora Janukovyče a po začátku války na východě Ukrajiny mnoho magnátů zůstalo u moci, včetně Petro Porošenka, který se stal novou hlavou státu. Autor článku, Konrad Schuller, vysvětluje, že nová proevropská vláda nemohla bojovat na dvou frontách, tak uzavřela kompromis s miliardáři jako Rinat Achmetov, Dmitrij Firtaš a Igor Kolomojsky. Kvůli válce byla ukrajinské revoluce přesunuta z „protioligarchické" na „protiimperialistickou", píše deník.

Ale později se věci daly do pohybu, pokračuje autor. V březnu Porošenko vyhodil Kolomojského z funkce guvernéra Dněpropetrovského regionu. Nedávno byl z postu šéfa SBU propuštěn Firtašův člověk Valentin Nalyvajčenko. Boje na východní Ukrajině se zastavily, a kyjevským úřadům uvolnily více času a zdrojů na řešení vnitřních problémů, tvrdí Schuller. Achmetov ztratil většinu svého vlivu v ATO. A jím vlastněné uhelné doly a ocelárny v Donbasu byly bombardovány, nebo jsou pod kontrolou milic.
 
Nicméně, hlavní slib své kampaně Porošenko nesplnil, píše Frankfurter Allgemeine. Neprodal své podnikání v oblasti čokolády a patří mu Kanál 5, stejně jako jiná aktiva. V seznamu ukrajinských milionářů je na 8. místě. Jeho majetek činí 750 milionů dolarů. Někteří se obávají, že vytlačováním oligarchy starého režimu, uvolňuje prostor pro nové oligarchické klany.

Porošenko loni sedminásobně zvýšil své zisky, proti roku 2013!

Tyto obavy sdílí poslankyně Nejvyšší rady z frakce Svépomoc Viktoria Vojcickaja. Je přesvědčena, že se okolo Porošenka formuje nová skupina oligarchů, která je zaměřena především na trh s energií. Ministr energetiky Vladimir Demčišin, šéfka Národní banky Valerija Gontareva, a rovněž šéf Národní komise, která provádí státní regulace v oblasti energetiky a veřejných služeb (NKREKU) Dmitrij Vovk – to jsou klíčové postavy vnitřního kruhu prezidenta. Všichni tito lidé jsou spjati s firmou Investment Capital Ukraine (ICU), která se dnes spolu s Rothschild CIS zabývá prodejem obchodních aktiv Petro Porošenka.
 
Na staré problémy, které byly neodmyslitelnou součástí režimu Janukovyče, poukazují evropští experti, poznamenal autor. Nelegální privatizace dodnes zůstává hlavním zdrojem příjmů pro oligarchy. Státní podniky se prodávají tak rychle, že zahraniční investoři, kteří mají zájem, nestačí prostudovat tyto návrhy. Šance na nákup je jen pro „vyhrazené". Takto byl v loňském roce  privatizován státní podíl podniků v Černovicích, Vinnickaje a Zakarpatské oblasti. Zvláště pozoruhodné transakce byly provedeny v regionu Vinnickaja, protože region tradičně patří do sféry vlivu Petro Porošenka.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)