Svátek má: Romana

Politika

Velikost textu:

Ruská média pochybují o úspěšnosti jednání v Minsku

Ruská média pochybují o úspěšnosti jednání v Minsku

Začíná, jak se zdá, nová etapa ukrajinského urovnání. 23. srpna má do Kyjeva přiletět německá kancléřka Angela Merkelová, aby projednala krizi s prezidentem Petrem Porošenkem.

Ilustrační foto
22.srpen 2014 - 22:01

26. srpna má také prezident Putin, předáci zemí Celní unie (Bělorusko a Kazachstán) a zástupci EU schůzku s prezidentem Porošenkem. Evropskou unii má zastupovat Catherine Ashtonová a také eurokomisaři pro obchod a energetiku Karel De Gucht a Günter Oettinger.

Oficiálně se na minské schůzce plánuje projednání vztahů mezi státy Celní unie a Ukrajinou s ohledem na podepsání Kyjevem asociační smlouvy s EU. Je ale jasné, že se v Bělorusku bude také mluvit o urovnání krize na Ukrajině, uvedl Andrej Feďašin na portálu rozhlasové stanice Hlas Ruska.

Ruští experti nemají moc optimistická očekávání ohledně velké minské schůzky, i když považují ji za užitečnou. Mnozí připomínají, že se již konaly 3 schůzky o urovnání za účasti Ruska, USA, Ukrajiny, Německa, Francie, které ale jatka na jihovýchodě nezastavily.

Jiří Baťa: Ukrajinské záběry pro slabé žaludky nestravitelné!


Kromě ultimat nenavrhl Kyjev Donbasu a Luhansku nic konstruktivního, míní expert z Ústavu zemí SNS Vladimir Žarichin. Vzdát se nacistickým jednotkám Národní gardy a soukromým armádám oligarchů by znamenalo pro ty, kdo nepřijali kyjevskou moc, sebevraždou, soudí ruský expert:

"Politici potřebují politický výsledek schůzky. Ale politický výsledek bude jenom v případě, že strany jsou připraveny na kompromisy, na jednání s oponenty, na dosažení shody. Nejsem momentálně přesvědčen, že ukrajinská strana přistoupí na kompromisy."

Po Minsku má Porošenko jednání v Bruselu s lídry EU a za týden, 4-5. září se zúčastní summitu Ukrajina-NATO v britském Walesu. Soudě podle zpráv z Francie, není vyloučena možnost ještě jedné schůzky Vladimira Putina a Petra Porošenka. Pařížské noviny píšou, že prezident Hollande hodlá pozvat v první půlce září lídry Ruska, Ukrajiny a Německa na jednání o Ukrajině.

(kou, Hlas Ruska, foto: arch.)