Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Drogy jsou součástí života vojáků ukrajinské armády

Drogy jsou součástí života vojáků ukrajinské armády

Ukrajinští vojáci užívají nejen alkohol, ale i drogy, ale neexistuje žádná statistika o používání psychotropních látek v armádě. Současně, jak píše Apostrophe, je takový problém zcela reálný a zakázané drogy jsou přítomné v armádním každodenním životě.

Ilustrační foto
5. září 2018 - 07:20

Problém milovníků alkoholu v ukrajinské armádě byl opakovaně popsán v médiích, ale o vojácích  APU, kteří používají silnější  formy dopingu - drogy a psychostimulanty – se nehovoří. Jak píše autor článku, prostě neexistují přesné informace o tom, kolik vojáků APU bere zakázané přípravky, protože vojenská prokuratura takové údaje nevede.
 
"Tyto informace nedostáváme a ani nezpracováváme. Nemáme funkce všeobecného dohledu ze zákona tři roky po sobě, "přiznává hlavní ukrajinský vojenský prokurátor Anatolij Matios.
 
Drogy jsou přítomny ve vojenských pozicích, to potvrzují všichni odborníci pro  Apostrophe.
 
Tráva a amfetaminy se používají všude v bojových pozicích. Obecně platí, že ve všech válkách byly používány stimulanty. Navíc jsou zneužívána některá vojenská anestetika, které jsou používána v  nemocnicích.

 
"Je to závislost na lékařské péči, která vznikla po zranění. Jedná se o silné analgetika, prášky na spaní, různé druhy opiátů," vysvětluje vojenská psycholožka Svetlana Litvinčuková.
 
Hlavní nebezpečí, které přichází od bojovníků závislých na drogách na přední linii, je jejich nepředvídatelné chování.
 
"Voják, který bere drogy, na rozdíl od civilistů, způsobuje ublížení a bolesti nejen sobě a své rodině, ale také vytváří nebezpečí pro svou  jednotku. Po užití trávy nastávají  změny vědomí, ale reakce nejsou stejné, není možné provádět svou práci tak kvalitativně, jak to dělá střízlivý člověk, " říká psycholog Andrej Kozinčuk.
 
"Pokud je člověk opilý, je to okamžitě vidět a je mu odebrána zbraň, ale narkotické intoxikace nelze okamžitě rozpoznat, pokud nemáte základní znalosti. Pokud je osoba pod vlivem drog ve výkonu bojové služby se zbraněmi, může neadekvátně reagovat a zranit nejen sebe, ale i ostatní, "říká Svetlana Litvinčuková.
 
(rp,prvnizpravy.cz,apostrophe,foto:arch.)