Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Vypukne válka v Podněstří o obrovské sklady munice a výbušnin?

Vypukne válka v Podněstří o obrovské sklady munice a výbušnin?

Ukrajinská Nejvyšší rada s okamžitou platností ukončila vojenské dohody s Moskvou. Jde o pět dohod, z nichž mnohé již ztratily smysl. 

Ukrajinská Nejvyšší rada vypověděla vojenské dohody s Ruskem
23. května 2015 - 01:13

Například dohoda o ochraně utajovaných informací již postrádá smysl. Ale vypovězení dohody o vojenském tranzitu do Podněstří, kde jsou ruští vojáci dislokováni jako vojenský mírový sbor je vážné.

V momentu, kdy dokument schválený Nejvyšší radou nabyde platnosti, dojde  vlastně k blokádě ruského mírového sboru v Podněstří a může se zde historicky zopakovat blokáda Brestu. Vojáci nebudou mít šanci dostávat zásoby.

I když ruské ministerstvo zatím tuto situaci nekomentovalo, ozval se šéf Výboru na obranu ruské dumy, admirál Vladimir Komoedov, otevřeně připustil, že není za těchto okolností žádný nápad jak nadále zásobovatruská vojska v separatistické republice v Podněstří.

"Podívejte se na mapu, to je nemožné, po zemi se nedá zásobovat a vzduchem také ne. Musí se nyní jednat, přemýšlet a hledat způsoby jak situaci řešit.  My Podněstří a Moldavsko nebudeme opouštět, " prohlásil admirál Vladimir Komoedov.


V současné době, ještě před platností dokumentu o vypovězení vojenských dohod, železniční spojení vzhledem k sankcím není od dubna 2014 k dispozici. Letiště v Tiraspolu by mohlo přijímat vojenská dopravní letadla, ale při letu do Ruska se musí překonat vzdušný prostor Moldávie a Ukrajiny a tento vzdušný prostor je Kyjevem blokován a  ani Moldavsko nejeví ochotu  k povolení průletu nad svým územím.

Mírový sbor v Podněstří je složen ze dvou motorizovaných pěších praporů, které vykonávají službu mírových jednotek a dále je zde prapor bezpečnosti a logistiky s vrtulníkem a podpůrné jednotky. Celkový počet je  1,5 tisíce vojáků a důstojníků.

Největší zásoby munice jsou ve skladištích u železniční stanice města Cobasna (Kolbasna) ve východním Moldavsku ležícím asi 2 km od hranice s Ukrajinou na území Podněsterské moldavské republiky. Areál zabírá plochu zhruba sto hektarů a odhaduje se, že zde bylo uloženo až 50 tisíc tun zbraní a munice (v současnosti asi 20 000 tun munice).

Pro srovnání náš sklad ve Vrběticích, kde došlo k výbuchu a armáda ho bude rok a půl vyklízet, obsahuje jenom 6-7 tisíc tun výbušnin.

Sklady vznikly ve 40. letech 20. století. Značná část arzenálu sem byla přivezena při stahování Sovětské armády z Československa a NDR na počátku 90. let. Sklady a arzenál po rozpadu SSSR a následném vzniku mezinárodně neuznané Podněsterské moldavské republiky prohlásilo Podněstří za svůj majetek, ale areál spravuje a střeží ruská armáda.

Náhradní plán jak začít válku?


Porošenko: Když to nejde na Východě tak to zkusíme v Podněstří


Podněsterská moldavská republika


Podněsterská moldavská republika vznikla po ozbrojeném konfliktu mezi separatisty a moldavskou armádou v roce 1992. Jde de facto o nikým neuznaný, leč fungující státní útvar se silnou ruskou podporou. Žije tam přes půl milionu obyvatel, z nichž je 300 000 Moldavanů, 200 000 Rusů a 100 000 Ukrajinců. Většina z nich vlastní více pasů různých států. Ekonomika tohoto separatistického území se opírala o okolními státy tolerované (či přímo podporované) pašováním, především zbraní a munice, alkoholu, tabáku, drog (tak trochu podunajské Kosovo). Právě přes Tiraspol (hlavní město Podněstří) prodaly v posledních dvaceti letech ukrajinské vlády všechnu moderní vojenskou techniku do Afriky a jinam.

Konflikt mezi vládními úřady v Kišiněvě a úřady Podněstří začal v letech 1989–1990 a týkal se snah částí moldavských politiků, kteří chtěli připojit Moldavsko k Rumunsku a zavést jako státní jazyk rumunštinu (psanou latinkou). Proti tomu se ostře postavili občané Podněstří, hovořící většinou rusky, kteří používají cyrilici, ale i Gagauzové z jižního Moldavska.


Rozpory vyvrcholily 2. září 1990, kdy v Tiraspolu "zvláštní sjezd zastupitelů" z Podněstří vyhlásil "Podněsterskou moldavskou SSR" jako svazovou republiku Sovětského svazu nezávislou na Moldavsku. 27. srpna 1991 vyhlásilo Moldavsko nezávislost na Sovětském svazu, ale již o dva dny dříve Nejvyšší sovět PMSSR vydal Deklaraci o nezávislosti Podněsterské moldavské sovětské socialistické republiky (5. listopadu byla z názvu vypuštěna slova "sovětská socialistická"). Prezidentem země byl zvolen Igor Smirnov.

Zatímco akt nezávislosti Moldavska na SSSR byl mezinárodním společenstvím uznán, stejný akt ze strany Podněsterska na Moldavsku nikoli.

(rp,prvnizpravy.cz,svobodnajapressa,foto:arch.)