Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Ministryně zneužila památku hrdinů protiněmeckého odboje

Ministryně zneužila památku hrdinů protiněmeckého odboje

Politici opět začínají zneužívat památky válečných hrdinů. Zatím posledním případem je snaha ministryně Michaely Marksové (ČSSD), která se svezla s výročím úspěšného útoku skupiny Anthropoid na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Výcvik československých parašutistů byl velmi tvrdý
5.červen 2014 - 23:03

Ministryně práce a sociálních věcí Marksová si na svůj facebook dala připomínku této vůbec nejúspěšnější odbojové akce celé druhé světové války, během níž parašutisté Moravan Jan Kubiš a Slovák Jozef Gabčík zlikvidovali třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha. Svůj příspěvek ovšem doprovodila fotografií a volebním textem, ve kterém připomíná, že „v několika zemích EU uspěly ve volbách do Evropského parlamentu radikálně pravicové strany. I proto je potřeba připomínat si náš vlastní boj proti fašismu“. Tím ovšem prokázala svou historickou negramotnost, protože režim v Německu, vůči němuž byl útok československých vlastenců veden, nebyl fašistický jako třeba v Itálii, ale nacionálně-socialistický a tedy nacistický.

Zahradil k ministryni Marksové: Napište, že je kráva

K dovršení všeho pak na svůj soukromý profil přidala i logo státního úřadu, ministerstva práce a sociální péče. Ta však není její soukromou institucí, ale slouží všem občanům bez rozdílu politického přesvědčení.
To podle serveru Lidovky.cz velmi rozzlobilo místopředsedu ODS Jana Zahradila, podle kterého ministryně za ČSSD zneužila památku parašutistů k propagaci svého politického názoru, hlavně tím, že na fotografii z rekonstrukce útoku umístila logo ministerstva.

„Nechutné, nechutné, nechutné. Chtěla druhým extrémem vyvážit Válkovou s tím jejím „za protektorátu se toho zas tolik nedělo“? Množství bláznů v této vládě je zjevně výrazně větší než malé. Napište sem někdo prosím vás, že paní ministryně je kráva, ať to nemusím psát já sám," napsal si na svůj profil Zahradil. Sama ODS přitom v minulosti několikrát také využila výročí významných událostí nebo význačných osobností k vlastní propagaci.

Nyní ovšem se Zahradilem souhlasí i váleční veteráni. „Myslím, že je to zneužití památky těch hrdinů i všech, kteří jim pomáhali bez ohledu na to, co hrozilo jim i jejich rodinám a dětem, a kteří za tuto pomoc zaplatili svými životy,“ sdělila redakci Jana Časnochová, mluvčí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) který shromažďuje jak válečné veterány a vězně německých koncentračních táborů, tak pozůstalé po nich.

Sama Marksová, známá svými kontroverzními silně feministickými postoji, svou chybu po nějaké době uznala. Opět na svůj veřejný facebookový profil napsala, že stejně jako je potřeba si připomínat boj s fašismem a nacismem i oběť českých parašutistů. Což je ovšem další Marksové chyba, jak ostatně přehlédla i některé média, včetně Lidovek.cz a České televize, rotmistr Gabčík, kterému během akce selhal samopal a který padl 17. června 1942 po několikahodinovém boji stonásobné přesile německých SS a Gestapa v kryptě kostela v Resslově ulici, byl Slovák od Žiliny. 

„Stejně tak mě znepokojuje nárůst nacionalistických a ultrapravicových nálad v celé Evropě. Je ovšem pravda, že v takovýchto postech se logo Ministerstva objevovat nemá a je to nevhodné, neboť se jedná o můj osobní názor," uvedla Marksová s tím, že o všem mluvila se svým týmem, který jí pomáhá s jejím soukromým facebookem. Příště se podle ministryně prý taková situace už nebude opakovat.

(petrblahus,foto:aut.)