Svátek má: Nina

Zprávy

Velikost textu:

Hejtman Petera: Chceme Národní park Křivoklátsko a jednotné Brdy

Hejtman Petera: Chceme Národní park Křivoklátsko a jednotné Brdy

Hejtman Miloš Petera společně se svým náměstek pro životní prostředí Markem Semerádem znovu otevřeli témata zrušení Vojenského újezdu (VÚ) Brdy a vyhlášení Národního parku Křivoklátsko.

Brdy, Padrťské rybníky
16.listopad 2014 - 20:01

Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera spolu s náměstkem Markem Semerádem uskutečnili  třetí listopadovou sobotu přelet nad územími kraje, o kterých se hovoří. O současné situaci Křivoklátska a Brd pak hovořili s vybranými novináři, které pak  seznámili  s postojem kraje.

„Myslíme si, že není možné zákonem rozhodnout o zrušení VÚ Brdy, když se oba kraje nedomluvily na společném řešení. Proto se snažíme, aby byl VÚ Brdy vyjmut z projednávaného zákona o rušení vojenských újezdů. U zbývajících čtyř újezdů vyjádřily dotčené kraje souhlas, v případě Brd tomu tak ale není. Chceme, aby Brdy zůstaly pod jednotnou správou ve Středočeském kraji,“ vysvětlil hejtman Petera.

Dosud navíc není zcela jasné, jakou část Brd si chce armáda ponechat. Je zde potřeba také dořešit dopravu, ochranu vod, vodovodní a kanalizační řády a další věci.

„Z těchto důvodů chceme, aby toto území zůstalo státu a nerozparcelovávalo se mezi jednotlivé obce,“ zdůraznil středočeský hejtman.

Oba zástupci vedení kraje také znovu otevřeli téma CHKO Křivoklátska. V současné době je připravována novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která bude z hlediska národních parků šetrnější k přírodě a vstřícnější k obyvatelům okolních obcí.

Slavná obora v Lánech slaví 300 let od založení

„Podle návrhu novely zákona by v národním parku probíhal přirozený způsob převodu lesa, který je dnes užitkový, na les přírodní. Tento proces by trval 50 až 100 let. Omezení pro obce by tak bylo minimální a občané by měli i nadále volný přístup do lesů. Chceme po novém roce, až budou ustanovena vedení všech dotčených obcí, začít jednat s jejich starosty. Pokud bude zájem starostů o vyhlášení národního parku, tak tento proces budeme iniciovat. Počítáme, že to bude trvat zhruba dva roky, než bude moci být národní park vyhlášen. Očekáváme, že národní park přinese nejen lepší ochranu přírody, ale pomůže také oživit turistický ruch a dostat turisty do Středočeského kraje,“ řekl k vyhlášení Národního parku Křivoklátsko hejtman Miloš Petera.

(ps, Prvnízpravy.cz, Foto: Středočeský kraj)