Svátek má: Romana

Politika

Velikost textu:

Věra Růžičková jediná sportovkyně, která převzala medaili za zásluhy

Věra Růžičková jediná sportovkyně, která převzala medaili za zásluhy

Prezident republiky Miloš Zeman udělil 28. října 2016 jako jediné sportovkyni tohoto svátku   Medaili Za zásluhy gymnastce a člence brněnského Sokola Věře Růžičkové za zásluhy o stát v oblasti sportu a výchovy. Paní Věře blahopřála ministryně Valachová.

Věra Růžičková olympionička z LOH v Londýně z roku 1948
29. října 2016 - 19:41

Ještě před udělením medaile  Za zásluhy držitelce olympijské medaile z Londýna pohovořil o důležitosti a sokolských kořenech prezident Miloš Zeman.

"Druhý, či spíše druhá z vyznamenaných zase navazuje na jiný kořen a jinou tradici naší státnosti, a to na sokolské hnutí. Jsem rád, že mohu předat vyznamenání představitelce sokolského hnutí, která se významnou měrou podílela na obnově sokolského hnutí u nás. Sokolové již před první světovou válkou tvořili páteř českých společenských organizací, které pomáhaly k národnímu sebeuvědomění a jejich význam se objevil i v roce 1919, kdy se zbraní v ruce bránili vznikající Československo před maďarskou invazí na Slovensku. Během první republiky pak sokolové nesmírnou měrou přispěli k národní hrdosti, například formou všesokolských sletů," zdůvodnil vyznamenání předané násleedně Věře Růžickové prezident České republiky.

"Blahopřeji gymnastce Věře Růžičkové, která včera z rukou prezidenta republiky převzala státní vyznamenání Medaili za zásluhy v oblasti sportu. Věru Růžičkovou znám osobně a v několika případech jsem měla tu čest s ní jako ministryně školství spolupracovat. Paní Věro, přeji Vám hodně zdraví do dalších let a budu se těšit na spolupráci," napsala na facebook, z něhož citát převzal stranický web ČSSD, ministryně z této strany Kateřina Valachová.

"Mrzí mě, že nebyl oceněn žádný učitel. Učitelé se zasloužili nejen o získání naší státnosti posilováním našeho národního uvědomění ve školách, ale i o její udržení, často za cenu života. Na našich školách s úctou a respektem vzpomínáme na učitele, kteří byli zavražděni pro obhajobu našeho národa, jazyka vědění a svobody nacistickým režimem. Vědění je ta nejsilnější "zbraň" každého člověka. To je to, co máme a musíme našim dětem předat. Učitelé tak činí každý den. Neměli bychom na to zapomínat," dodala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

(ps, Prvnizpravy.cz & SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)