Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Nenávist Francie vůči Asadovi je čistě z ekonomických důvodů

Nenávist Francie vůči Asadovi je čistě z ekonomických důvodů

Francie byla ze všech západních států  nejaktivnější ve vyjednávání obchodu s Asadovým režimem.

Francois Hollande a Bašár Asad
8.leden 2016 - 01:13

Ať už to byl Sarkozy v roce 2011 a pak Fabius a Hollande. V roce 2012, v rozporu se zbrojním embargem uvaleným Evropskou unií, Francois Hollande dodal zbraně syrským rebelům, uvádí se v článku na francouzském AgoraVox.

Zbraně se tedy ne vždy dostaly do dobrých rukou. A pak si jistě všichni pamatujeme jak Hollande naléhal na bombardování Sýrie, které mělo být založeno na důkazech z velmi "důvěryhodných zpráv", ketré ale tehdy experty nepřesvědčily. Cameron a Obama nereagovali a my jsme se mu vysmívali ... Tehdy podle listu Washington Post,  Francie chtěla získat velkou moc v Sýrii a proto byla tak agresivní a Spojené státy se  spíše zdráhaly zasáhnout do syrského konfliktu.

Ale proč francouzští vedoucí představitelé nadále požadují odchod Asada, s vědomím, že potenciální náhrada tady zatím není?

Jedním z důvodů je to, že francouzská vláda nechce zmeškat historickou příležitost. A protože doufala,  že Asad padne rychle, tak Francie vsadila vše na opozici, do níž ale prosakují členové Muslimského bratrstva. Proto také za účelem změny režimu v Sýrii byly v Paříži vedeny tiskové kampaně.

Ale přitom není těžké zjistit, že obchod se Sýrií je v žebříčku francouzského importu až na 82.místě a exportu na 79.místě. A Asad se nedohodl se Sarkozym na velkých zakázkách jako je letiště v Damašku a metro. A zklamaný bývalý prezident Sarkozy při první příležitosti zaútočil na Asada.

Naopak Francie má silné ekonomické vazby s úhlavními nepřáteli Asada, jakým je Saúdská Arábie. Základní mantra, aby Francie získala na svou stranu sunnity je "Asad musí odejít".

Ale Francie by se potřebovala rozdělit, protože chce také obchodovat s Iránem, zatím ale dává přednost rozmazlování Saúdů před Peršany.

Samozřejmě, že největšími dodavateli zbraní pro syrské rebely je Saúdská Arábie, Katar a Turecko, přes jehož hranice proudí zbraně. Katar se stal nepřítelem Sýrie od doby , kdy Asad odmítl katarský plynovod na svém území.

Jak byla Francie nezávislá na USA – celých osm hodin!

Cesty do Damašku

Autor na konci příspěvku uvádí, že velkou část informací čerpal z knihy "Cesty do Damašku" George Malbrunota a Christiana Chesnota, kterou vřele doporučuje k přečtení, neboť ji napsali novináři s hlubokou znalostí regionu.

Mainstreamová média nezměnila svou rétoriku, mluví jako obvykle o Asadovi, jako o tom kdo rozpoutal syrskou válku. Oba novináři v knize ale například uvádí jak v prvních týdnech syrské krize byly pokojné protesty infiltrovány ozbrojenými muži Muslimského bratrstva a jak následně napadli státní bezpečnostní složky.

Kniha obsahuje i další zajímavé a výbušné informace, o kterých média nepsala, například, že Francie 29. listopadu 1981 nařídila explozi velitelství strany Baas v Damašku, jako odplatu za atentát na francouzského velvyslance v Libanonu. Po explozi zůstalo 175mrtvých...

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)