Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: Ukrajina úspěšně nahradila ruský plyn....ruským plynem

Forbes: Ukrajina úspěšně nahradila ruský plyn....ruským plynem

Kyjev snižuje dodávky plynu z Ruska, a zvyšuje nákup paliva z Polska, Maďarska a Slovenska, píše Kenneth Raposa, novinář časopisu Forbes. Jenže tyto země jsou do značné míry závislé na ruském vývozu energií.

Ilustrační foto
4.únor 2016 - 18:01

To znamená, že je Moskva pro Ukrajinu i nadále za důležitým dodavatelem plynu, uvádí s jistou ironií.

Ukrajinský Naftogaz ohlásil snížení dovozu plynu z Ruska, upozornil Raposa. Podle společnosti se za období od roku 2014 do roku 2015, snížily přímé dodávky ruského plynu do země z 14,5 na 6,1 miliardy metrů krychlových.

V současné době pochází 63% zemního plynu dodaného na Ukrajinu z východní Evropy. Autor však poukazuje na to, že tři největší poskytovatelé - Slovensko, Maďarsko a Polsko – jsou samy o sobě do značné míry závislé na ruského vývozu. To znamená, že Kyjev i nadále dováží energii vyrobenou v Rusku.
 
Je pozoruhodné, zdůrazňuje Raposa, že Ukrajina dostává většinu svých dodávek plynu ze Slovenska. Přičemž Bratislava kupuje téměř 90% svého plynu z Moskvy.

Arsenij Jaceňuk: Žádný ruský plyn nepotřebujeme! 

Maďarsko také dováží asi 76% zemního plynu. I když země se snaží dostat z pod „ruského křídla" a zvýšit nákup pohonných hmot ze států západní Evropy, Skandinávie, Moskva zůstává jeho hlavním dodavatelem.
 
Naftogaz tvrdí, že bude i nadále hledat alternativní zdroje zemního plynu. To však, Ukrajina bude muset zavést vnitřní změny a doufal, že jeho sousedé budou schopni zvýšit výrobu a podělit se o své bohatství. Do té doby bude Rusko i nadále významným dodavatelem energie Ukrajincům, dochází k závěru Kenneth Raposa.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)