Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Romancov: Šokující, Francie nedodá Rusku lodě Mistral!

Romancov: Šokující, Francie nedodá Rusku lodě Mistral!

Tak komentoval politický geograf Michael Romancov rozhodnutí francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který kvůli ukrajinské krizi pozastavil dodávku moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které si Rusko objednalo.

Michael Romancov, politický geograf
4.září 2014 - 23:03

Rozhodnutí podle Romanceva  zkomplikuje i pozici českého premiéra Sobotky který chce evropským politikům přednést připomínky vůči nejnovějšímu návrhu sankcí.
 
„Je to naprosto šokující a z mého pohledu úžasná informace, protože to bylo něco, co se dlouhodobě kritizovalo. Francie byla obviňována z pokrytectví. Pro českého premiéra to není dobrá zpráva. Právě proto, že si myslím, logicky dříve či později  by Sobotka řekl: „Když můžou Francouzi, my můžeme taky,“ uvedl v pořadu Interwiev ČT24 Michael Romancov.

Američtí kongresmani jsou proti prodeji lodí Mistral Rusku

Hollande ještě koncem července tvrdil, že první Mistral bude dodán určitě. „Rusové zaplatili. Museli bychom jim vrátit 1,1 miliardy eur, kdybychom loď nedodali,“ vysvětlil tehdy nejvyšší francouzský představitel.

Francouzský prezident François Hollande dnes  podle agentury Reuters kontrakt kvůli ruskému podílu na ukrajinské krizi pozastavil. Paříž kvůli obchodu čelila v Evropské unii a ze strany USA rozsáhlé kritice.

Putinův plán na stabilizaci situace na východě Ukrajiny

Romancov: Po nastolení příměří bude situace na Ukrajině ještě složitější
 
„Pokud dojde k zastavení krveprolití, tak se dostaneme do situace, která bude v mnohém ohledu ještě komplikovanější, protože se povedou jednání mezi ozbrojenci a kyjevskou vládou. Rusko do toho jednoznačně bude zasahovat. Ať už tím, že bude neustále tlačit na Kyjev: „Musíte akceptovat jejich požadavky,“ nebo tím, že Rusko vždycky mělo na Ukrajině své přívržence a oni jsou v parlamentu. Rusku se podaří dosáhnout toho, že Ukrajina se neustále bude jevit jako nestabilní stát. Tahle situace může trvat nekonečně dlouho. Stačí se podívat třeba na Blízký Východ a na to, jakým způsobem po léta úspěšně destabilizovala Sýrii a Libanon,“ uvedl Romancov.

(red,foto:arch.)