Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

IPD šokuje: Přizvěte k řešení ukrajinského problému Janukovyče!

IPD šokuje: Přizvěte k řešení ukrajinského problému Janukovyče!

V USA se republikánští senátoři setkali se zástupci několika ukrajinských veřejných organizací, s nimiž prodiskutovali a zkritizovali politiku Ukrajiny, uvedl International Policy Digest.

Viktor Janukovyč, bývalý ukrajinský prezident
7. ledna 2019 - 10:15

Zároveň americkí politici vyzvali zemi, aby se soustředila na rozvoj své ekonomiky a ukončení války v Donbasu.

Skupina senátorů z republikánské strany se setkala se zástupci několika ukrajinských veřejných organizací ve Spojených státech, během které američtí politici kritizovali současnou vládu Ukrajiny, napsal International Policy Digest.

Senátoři tak poznamenali, že se tato země stává „nekontrolovatelným problémem" pro Spojené státy a Evropskou unii. Je to způsobeno skutečností, že korupce a neúčinné vynakládání finančních prostředků na válku v Donbasu zničí veškeré úsilí, které mezinárodní finanční instituce učinily, aby stabilizovaly ukrajinskou ekonomiku a vložily do ní miliardy dolarů. A namísto očekávaného růstu HDP v posledních letech na Ukrajině došlo k jeho trvalému poklesu, což je příčinou, že vzdělaní Ukrajinci uprchlí ze země při hledání lepšího života.

Současně kvůli Ukrajině mohou západní země riskovat zapojení do ozbrojeného konfliktu s Ruskem, k čemuž, jak bylo poznamenáno, může vést rostoucí nepřátelství mezi sousedními státy. V této souvislosti Trumpova vláda a ministerstvo zahraničí USA chápou, že je třeba nalézt nové způsoby, jak zabránit Ukrajině „potopit se do chaosu". Takže prvním krokem by mělo být smíření stran ukrajinského konfliktu.

Navíc senátoři kritizovali prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka za pronásledování svých oponentů za pomoci orgánů činných v trestním řízení. Poznamenali také, že soudy, které kontrolují ukrajinští politici a oligarchové, nelze nazvat nezávislými. Proto pravidelně vynáší rozsudky k odstranění politických oponentů, a nikoli v zájmu triumfu spravedlnosti nebo ve prospěch Ukrajinců, zdůraznil on-line časopis.


Zejména průběh soudního procesu ve věci Viktora Janukovyče, který mnozí nazvali „parodií  soudu", stíhání neposkytlo žádné podstatné důkazy o zradě bývalého prezidenta Ukrajiny. Kromě toho bylo v průběhu soudního řízení zaznamenáno mnoho porušení a „ohromující" nedodržování zákona. Během setkání američtí politici uvedli, že budou žádat o materiály týkající se případu Janukovyče na Obolonském okresním soudu v Kyjevě, aby je mohli studovat tato porušení.

Zároveň je vláda Trumpa obzvláště znepokojena rostoucím počtem politicky motivovaných trestních stíhání s ohledem na nadcházející prezidentské volby na Ukrajině, země, která se snaží stát se řádným členem EU.

International Policy Digest konstatoval, že by Ukrajina namísto „politických vendet" se měla zaměřit na nastolení míru v zemi, ukončení války v Donbasu, vystoupení z hospodářské krize a obnovení hospodářství.


„Dnes je Ukrajina spojencem jak Spojených států, tak EU, ale i neúspěšným státem, který je ve válce s Ruskem a sám se sebou," napsalo online vydání.

K řešení některých z těchto problémů, by ukrajinská vláda mohla přilákat Janukovyče, překvapivě (a patrně zcela nereálně) uvedl International Policy Digest. Ten by mohl pomoci při nastolení míru v strategicky důležitém z ekonomického hlediska Donbasu, aby „vrátil region domů". Během setkání zástupci ukrajinské strany zdůraznili, že „zkušenost Viktora Janukovyče a vliv, který stále má mezi obyvateli Donbasu a Luhansku, mohou hrát pozitivní roli při ukončení války".

(kou, prvnizpravy.cz, intpolicydigest.org, foto: arch.)