Svátek má: Brigita

Politika

Velikost textu:

Kalousek: Pátou Putinovou kolonou u nás je Zeman i Filip!

Kalousek: Pátou Putinovou kolonou u nás je Zeman i Filip!

Cestu Vojtěcha Filipa, předsedy KSČM, do Ruska považuje první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek za nepřijatelnou. Pokud by sněmovna od cesty nedistancovala, znamenalo by to prý "další zhanobující úder české zahraniční politice po všech škodách, které už způsobil pan prezident Zeman".

Miroslav Kalousek, 1.místopředseda TOP 09
6.listopad 2014 - 21:21
 
„Z našeho pohledu pan předseda Poslanecké sněmovny Hamáček tvrdě selhal tím, že podepsal něco, co i podle prohlášení člena vlády pana ministra Stropnického, je v přímé kontradikci se zahraniční politikou České republiky.  Filip tam mohl jet jako oficiální představitel Poslanecké sněmovny, protože byl pověřený předsedou Poslanecké sněmovny,“ uvedl Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09.
 
Předseda poslanců TOP 09 v Interview ČT 24 taky zařadil Vojtěcha Filipa a prezidenta Miloše Zemana mezi podporovatele Vladimíra Putina.
 
„Jsou tu vědomí podporovatelé Putinova zájmu v České republice.  Určitě mezi ně patří Vojtěch Filip a po dnešním dnu pravděpodobně i Jan Hamáček. Jinak by se nic takového nemohlo stát. Já pevně doufám, že u Jana Hamáčka to byl úlet. U Vojtěcha Filipa o tom nelze pochybovat, zrovna tak jako o tom nelze pochybovat u pana prezidenta republiky,“ pokračoval v kritice Kalousek.

"Jsme země, která je nejvíc zasazená pátou kolonou ruské propagandy a vidíme ji mezi velmi významnými i nejvyššími představiteli. Jsou tady zástupci Putinovy páté kolony , vědomí podporovatelé Putinova zájmu v České republice," prohlásil Kalousek.

Filip oficiálně frnkl do Moskvy dříve, než to stačili poslanci zakázat
 
Poslaneckou sněmovnu zaměstnala cesta jejího místopředsedy Vojtěcha Filipa z KSČM do Ruska. Podle poslanců by Vojtěch Filip do Ruska jet neměl především proto, že tam odjel právě na pozvání Sergeje Železňaka. Ten je kvůli podílu na anexi Krymu na seznamu osob, které jsou v Evropské unii a USA nežádoucí, a má obstavený zahraničí majetek. 

To byl také důvod, proč cestu neschválil organizační výbor. Nakonec ji podepsal předseda dolní komory Parlamentu Jan Hamáček z ČSSD.

Sám Filip prostřednictvím ČTK vzkázal, že v Rusku bude jednat sám za sebe. Nechápe, proč by kritika jeho cesty měla být hlavním tématem sněmovní schůze. 

 (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)