Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

ČSSD: Ministr Heger likviduje lázeňskou péči

ČSSD: Ministr Heger likviduje lázeňskou péči

Změna sazebníku lázeňské péče má katastrofální dopad na celé české lázeňství, říká Svatopluk Němeček, stínový ministr zdravotnictví za ČSSD.

Svatopluk Němeček, ČSSD
5.květen 2013 - 07:40
ČSSD s velkým znepokojením sleduje situaci kolem proslulé dětské léčebny Janské lázně, kde má docházet k úplnému uzavření značné části kapacity tohoto jedinečného zdravotnického zařízení pro děti. Mimo jiné se zde léčí tak závažné diagnózy jako jsou dětské obrny, zánětlivá onemocnění nervového systému a jiná závažná neurologická onemocnění dětí, píše ve svém komentáři Svatopluk Němeček.

"Nelze se vůbec divit negativní reakci veřejnosti na situaci, kdy je ohrožena špičková rehabilitační péče o takto postižené děti. Jde jednoznačně o důsledek velmi restriktivní a nedomyšlené změny indikačního seznamu k lázeňské péči, kterou v loňském roce provedlo ministerstvo zdravotnictví vedené Leošem Hegerem (TOP09)," kritizuje kroky ministerstva Němeček..

Chci upozornit na to, že alarmující případ ohrožení péče pro děti v Janských lázních je jen špičkou ledovce katastrofálního dopadu této změny sazebníku na celé české lázeňství.  Ve značné části českých lázní už došlo k dramatickému propadu počtu odléčených pacientů, mnohdy až o 50 %!, pokračuje stínový ministr zdravotnictví.

Je jasné, že takový pokles je pro mnohé české lázně naprosto likvidační. Dochází a bude docházet k výraznému propuštění kvalifikovaných zdravotníků a k nevratnému uzavírání celých lázeňských objektů. Nemusím snad připomínat, že právě lázně jsou v mnohých strukturálně postižených regionech v podstatě jediným významným zaměstnavatelem!, upozorňuje Svatopluk Němeček na kritickou situaci.  

"Je třeba připomenout, že na této tzv. úspoře české veřejné rozpočty v konečném důsledku ztratí.  Propuštění zaměstnanci skončí na úřadech práce a daňový výpadek v postižených lokalitách se nebude týkat jen lázní, ale i velkého množství živnostníků ve službách v lázeňských městech," dodává Němeček.

"Chtěl bych tímto vyzvat Ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatele unikátní dětské léčebny Janské lázně, aby udělalo nutné kroky k záchraně tohoto zařízení a aby přikročilo k přehodnocení nepromyšlených změn indikačního seznamu lázeňské péče. Je nutné zabránit nevratné likvidaci našeho rodinného stříbra, kterým je české lázeňství," vyzývá Svatopluk Němeček.


 Jaká je situace v léčebném komplexu Vesna v Janských Lázních?
Vznikla zde Petice proti omezení kapacity lázeňské péče pro děti a uzavření komplexu Vesna.  Dle sdělení petentů vedení SLL Janské Lázně rozhodlo, že v září 2013 dojde k uzavření komplexu dětské léčebny Vesna.

Péče o děti by měla být přestěhována do jiného objektu, který má však mnohem menší kapacitu a jeho okolí není příliš vhodné k pohybu dětí.  V květnu se má propouštět 100 zaměstnanců, z toho bude 80 lidí ze zdravotnického personálu. Pokles v počtu klientů a propuštění zaměstnanců způsobí existenční problémy i mnoha firem v Janských Lázních, které jsou na lázních existenčně závislé (ubytovny, restaurace, obchody, pizzerie).

"S touto situací se nehodláme smířit. Vesna byla, je a doufáme, že i bude jedna z nejlepších dětských léčeben pro handicapované děti. Proto žádáme vedení SLL Janské Lázně, aby hledalo taková úsporná opatření, která povedou k zachování lázeňské péče pro děti v kompexu Vesna," píše se v Petici..

(rp,foto:arch.)