Svátek má: Nikola

Zprávy

Velikost textu:

New York Times: Porošenko nedokáže vytáhnout Ukrajinu z chaosu

New York Times: Porošenko nedokáže vytáhnout Ukrajinu z chaosu

Ukrajina je stále nestabilní, pokračující nepořádek v zemi se stává zdrojem svárů.  Porošenko nedokáže vytáhnout Ukrajinu z chaosu, píše se v článku NYT.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
20.květen 2015 - 01:12

Ukrajina je na pokraji bankrotu. Vlna politicky motivovaných vražd a záhadných sebevražd bývalých státních úředníků zasévá v Kyjevě strach. Rok po zvolení Petra Porošenka prezidentem Ukrajiny, se země stále utápí v hluboké politické a ekonomické krizi, píše The New York Times.

"Porošenko, ať vám to líbí nebo ne, nedokáže rozhýbat ukrajinskou vládu z nečinnosti, není schopen podniknout nezbytné kroky k vytvoření jednotného a nezávislého státu," řekl prezident americké neziskové organizace Bruce Jackson.

Evropská média: Ukrajina záměrně zpožďuje reformy

Pokusy o politické urovnání vztahů mezi Kyjevem a milicemi na jihovýchodní Ukrajině se dostaly do slepé uličky vinou procedurálních sporů. Propad ukrajinské ekonomiky se nadále prohlubuje.

Předpoklad, že by vysocí úředníci uzavřeli dohodu s věřiteli se limitně blíží k nule. Úřednící neskrývají, že půjčka 40 miliard dolarů od Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Spojených států  nebude stačit na to, aby se Ukrajina vzpamatovala. Naopak ministryně financí Jaresková prohlásila, že by věřitelé měli Ukrajině odpustit 40miliardový dluh.

Ukrajinská ministryně financí za všechny peníze!

Snad největším zklamáním pro ty, kteří se podíleli na protivládních protestech v loňském roce, byla skutečnost, že nová vláda v čele s Porošenkem stále neplní sliby o vymýcení bující korupce.

"Probíhající zmatek se stává zdrojem sváru mezi vládou Ukrajiny a jejich evropských spojenců, především Německa a Francie, jejichž šéfové pomohli k minské dohodě o příměří. Není divu, že tímto způsobem důvěra veřejnosti ve vládu klesla," píše se dále v článku NYT.

(rp,prvnizpravy.cz,nyt,foto:arch.)