Svátek má: Monika

Byznys

Velikost textu:

Česká národní banka dnes sazby nezmění

Česká národní banka dnes sazby nezmění

Pozornost se dnes bude soustředit na domácí trh, kde zasedá bankovní rada ČNB. Podle očekávání trhu je zvýšení sazeb značně nepravděpodobné, koruna ale bude reagovat na novou prognózu a rétoriku guvernéra na následné tiskové konferenci.

Ilustrační foto
7. února 2019 - 09:45

Německá průmyslová výroba pokračuje v propadu

Německá průmyslová produkce za prosinec se propadla v meziměsíčním vyjádření již počtvrté v řadě. Pro trh, který očekával mírný nárůst, je to značné zklamání. Dynamika německého průmyslu zůstane slabá pravděpodobně i na začátku roku, zatímco tovární objednávky by měly opět růst ve druhém čtvrtletí, uvedla Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Euro nejslabší za poslední dva týdny

Včerejší německé tovární objednávky zaznamenaly výrazný pokles už po sedmé v řadě. Společná měna na statistiku reagovala zklamáním a oslabila o 0,2 %. Dnes ráno tak otevírá na nejslabší úrovni za poslední dva týdny (1,136 USD/EUR).

Koruna před zasedáním ČNB významně oslabila

Průmyslová výroba v prosinci zklamala svým poklesem, stáhla ji dolů nižší výroba aut a strojů. Na české výrobce tak dopadá zpomalení německého průmyslu. Celkově si ale loni průmyslníci vedli dobře. Jejich výroba v průměru vzrostla o 3 % v porovnání s rokem 2017. I přes prosincový pokles v průmyslu si bilance zahraničního obchodu meziročně polepšila o 3,6 mld. CZK, když skončila nepatrným schodkem 15 milionů CZK. Za celý loňský rok ale skončila přebytkem o 30,8 mld. CZK nižším než v roce 2017.


Slabé statistiky z české ekonomiky spolu se zklamáním na německém trhu podlomilo nohy nejenom euru, ale i koruně. Koruna ztratila 0,4 % a po měsíci se podívala nad úroveň 25,80 CZK/EUR.

Překvapení v prognóze ČNB může podpořit kurz koruny

Dnes by mohlo koruně pomoci překvapení ze zasedání ČNB. Na něm bude zveřejněna nová prognóza. Ta se ale pravděpodobně výrazně nezmění. Výhled pro úrokové sazby bude předpokládat stabilitu a výhled kurzu znovu naznačí prudké posilování koruny. Neočekáváme však, že by na tomto zasedání došlo ke zvyšování sazeb, jakkoliv nadále v české ekonomice vidíme inflační tlaky. Proti ale mluví stále se zhoršující vnější podmínky Podle naší prognózy ke zvyšování úrokových sazeb však letos dojde ještě dvakrát, v květnu a v srpnu, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
85.1
CEZ
526
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
870
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
852
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
746
PHILIP MORRIS CR
13760
O2 C.R.
250
UNIPETROL
382.5
VIG
620