Svátek má: Matěj

Byznys

Velikost textu:

České maloobchodní tržby ukáží na bohatého ježíška

České maloobchodní tržby ukáží na bohatého ježíška

Předstihové indikátory PMI neudělají radost ani v Evropě ani v zámoří. I přesto, že PMI z eurozóny bude mírně revidován nahoru, zůstává za leden pod svým dlouhodobým průměrem.

Ilustrační foto
5. února 2019 - 09:40

V Česku publikované maloobchodní tržby za prosinec potvrdí, jak byly loňské Vánoce štědré, uvedla Monika Junicke, analytička Komerční banky..

Evropský PMI značně klesá

Relativně klidný dnešek bude patřit předstihovým indikátorům. Americký ISM index z oblasti mimo výrobní sektor za leden poklesne, na což ukazují slabší regionální indexy. Naopak u evropských PMI ze služeb očekáváme mírnou revizi nahoru. Především francouzský PMI ze služeb bude revidován nahoru, což mírně zvýší PMI za celou eurozónu. To podle prvního odhadu spadlo pod svůj dlouhodobý průměr do pásma recese. V následujícím období tak čeká ekonomiku eurozóny řada výzev v podobě brexitu, globálnímu zpomalení nebo pokračujících obchodních válek.

Důvěra investorů v eurozóně na ústupu

Důvěra investorů v eurozóně měřená indikátorem Sentix se v únoru nečekaně propadla na nejnižší úroveň od prosince 2014. Klesla především složka, ve které investoři hodnotí současné podmínky, zatímco složka očekávání mírně vzrostla. Investice v eurozóně patří v současnosti k významnému přispěvovateli k celkovému růstu.

Společná evropská měna včera proti dolaru propadla o 0,3 % na 1,143 USD/EUR a je tak nejslabší od konce ledna. Nepomohl ji ani předstihový indikátor Sentix, ani propad cen průmyslových výrobců, který naznačil, že to s inflačními tlaky v eurozóně nebude až tak horké. Dolar navíc dostal podporu od členky Fedu L. Mester, podle které by mohly sazby pokračovat v růstu i přes rostoucí globální riziko.


Maloobchodníkům se před Vánoci dařilo

Maloobchodní tržby podle našeho odhadu v prosinci vzrostly o 4 %. Navazují tak na silné říjnové a listopadové statistiky. Jejich dynamika v závěru roku zpomalila pouze v důsledku kalendářních efektů, kdy prosinec měl o jeden pracovní den méně než před rokem.

Koruně chyběly impulzy k většímu pohybu

České měně včera chyběly výraznější impulsy k pohybu. Nejdříve dopoledne zkorigovala páteční posílení o tři haléře a obchodovala se kolem 25,73 CZK/EUR. Později odpoledne ale opět začala posilovat a obchodování ukončila zpět na své ranní úrovni 25,69 CZK/EUR. Koruna se připravuje na čtvrteční zasedání ČNB, které bude obzvlášť napínavé i přesto, že v souladu s trhem žádné zvyšování sazeb nečekáme. Prohlášení jednotlivých členů ČNB sice nebyla úplně jednoznačná a i domácí podmínky stále ukazují na růst sazeb, nejistoty plynoucí z vnějšího prostředí ale zvyšování na únorovém zasedání zabrzdí, doplnila Monika Junicke.

(mj, jk, foto: prvnizpravy.cz)


Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
82.4
CEZ
545
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
807
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
950
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
810
PHILIP MORRIS CR
14340
O2 C.R.
246
UNIPETROL
382.5
VIG
544.5