Svátek má: Doubravka

Byznys

Velikost textu:

Český průmysl na konci roku zpomalil

Český průmysl na konci roku zpomalil

Důvěra v ekonomiku eurozóny v prosinci podle všeho opět poklesla, nadále však zůstává nad svým dlouhodobým průměrem.

Ilustrační foto
8. ledna 2019 - 09:45

Na druhou stranu lednová statistika ukázala, že mezi investory v eurozóně roste pesimismus ohledně budoucnosti tamější ekonomické situace. Předstihové ukazatele – jak domácí, tak i zahraniční – ukazují na zpomalení české průmyslové výroby. Naopak českému stavebnictví se od začátku roku daří a listopad podle všeho nebyl žádnou výjimkou, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Poté, co první odhad ukázal, že spotřebitelská důvěra v eurozóně za prosinec poklesla, očekáváme i nižší celkovou důvěru v  ekonomiku za stejné období. Stále ale zůstává nad svým dlouhodobým průměrem, což je v souladu s ekonomickým růstem v posledním čtvrtletí 1,8 % mezičtvrtletně anualizovaně. Podíváme-li se na statistiku důvěry v ekonomiku v porovnání s kompozitním PMI v eurozóně, ještě nikdy nebyl rozdíl mezi oběma ukazateli tak velký, než jaký pozorujeme na konci loňského roku. Podle názoru ekonomů SG je to dáno tím, že PMI index odráží globální nejistoty ve větším měřítku. V následujícím období se dá ale očekávat, že se oba indexy k sobě budou přibližovat.   

Průmyslová výroba v Německu v listopadu zklamala

Německá průmyslová výroba v listopadu pokračovala v propadu. Oproti listopadu 2017 poklesla produkce jak spotřebních, tak i kapitálových statků. Meziroční snížení ještě umocnila revize předchozího měsíce dolů.

Mezi investory v eurozóně roste pesimismus ohledně ekonomické situace měnové unie. Index důvěry investorů za leden spadl už po páté v řadě na nejnižší úroveň od prosince 2014.

Navzdory pesimistickým vyhlídkám se ale maloobchodníkům v eurozóně na konci roku dařilo. Tržby v listopadu vzrostly meziročně o 1,1 %, tedy více než trh očekával, a revidovány nahoru byly také tržby za říjen.

Mezitím se britský parlament vrátil z prázdnin a na prvním místě v kalendáři má Brexit. Podle BBC dojde k hlasování o brexitu 15. ledna. Ekonomové SG vidí 77% šanci, že k dohodě o brexitu dojde. Naopak, že Británie opustí EU bez dohody, vidí s 20% pravděpodobností.

Průmyslové výrobě pomohou k růstu kalendářní efekty

Dnes nás čeká statistika průmyslové výroby za listopad. Ta podle našeho odhadu vzrostla o 3,9 % v porovnáním s listopadem 2017. K tomuto mírně nadprůměrnému růstu pomohl průmyslníkům jeden pracovní den navíc, po očištění o kalendářní efekty byla dynamika výroby spíše nízká. Na to ukazují i předstihové indikátory, které ztrácí jak u nás, tak i u českých největších obchodních partnerů.


Na rozdíl od průmyslové produkce stavebnictví pokračuje v solidním růstu. Za listopad si podle našeho odhadu připsalo solidních 9,5 % meziročně a za prvních jedenáct měsíců tak v průměru vzrostlo o 11 % oproti roku 2017. I přes solidní výsledek však dopad na kurz koruny bude podle našeho názoru nepatrný, a ta i nadále zůstane spíše ve vleku nálady z venčí.  

Česká koruna čekala na impulzy zvenčí marně

Na kurzu české koruny byla včera vidět absence makroekonomických dat, a tak česká měna pouze oscilovala kolem 25,56 CZK/EUR. To je nejsilnější hodnota od září loňského roku. Koruna má k dlouhodobému posilování fundamentální předpoklady, což je viditelné právě v období, kdy jí chybí impulzy z venčí.  Podle našeho předpokladu bude česká měna postupně posilovat i nadále, přičemž se na konci roku dostane až k hodnotě 25 CZK/EUR, dodala Monika Junicke.     

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
73.3
CEZ
535.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
767.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
896
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
830
PHILIP MORRIS CR
14400
O2 C.R.
244.5
UNIPETROL
382.5
VIG
544.5