Svátek má: Andrea

Byznys

Velikost textu:

Co s nevyužitým bytem? Řešením je sdílená ekonomika

Co s nevyužitým bytem? Řešením je sdílená ekonomika

Zhruba každých pět až deset let vznikne zajímavý projekt, který hrubě znejistí podnikatelskou ale i politickou scénu. Je to jakési kukaččí dítko, se kterým si konzervativní elity ani státní úředníci nedovedou okamžitě poradit.

Snímek z tiskové besedy se zástupci systému sdílené ekonomiky
30. září 2017 - 10:49

Tak by se dal hodnotit ekonomický systém, zvaný „sdílená ekonomika“. První nesmělé pokusy se objevovaly krátce po roku 1990. Tehdy se jednalo o sdílenou dovolenou, kdy si několik rodin zakoupilo apartmán v populární destinaci. V něm se během roku střídali nejen oni, a celé skupiny si rekreační ubikace čile po celém světě vyměňovaly. Bez zajímavosti není ani současný sdílený systém přepravy osob, zvaný Uber, proti kterému právě hodlají povstat ne zrovna lidumilní pražští taxikáři a dle svých možností narušovat dopravu. Pak tu máme projekt, který zase nenávidí hoteliéři a který jim navzdory vzkvétá. Jedná se o sdílené služby společnosti Airbnb

Co je Airbnb? Jedná se vlastně o pouhou webovou službu, která zprostředkovává pronájem soukromých bytů téměř výhradně ke krátkodobému ubytování. Byla založená v srpnu 2008 v USA a sídlí v San Franciscu. Soukromá společnost provozuje stránku, Airbnb Inc., a na jejím základě poskytuje ostatním zájemcům o její know how jakousi platformu. Už koncem roku 2015 dokonce inzerovala přes milion nabídek z 34 tisíc měst a 190 zemí.

Jedním z poskytovatelů služeb Airbnb v České republice je i pražská firma Seven Keys. Její reprezentantka, Zuzana Benešová, vysvětlila: "Dříve se krátkodobým pronájmem zabývaly především realitky. Po spuštění shora jmenované platformy se tato služba rozšířila i mezi obyčejné lidi prakticky ze všech vrstev. Každý, kdo má nemovitost a odvahu, se může připojit. Chce to jenom, aby se zájemce s vhodným bytem u nás zaregistroval a vytvořil si osobní profil. Musí byt, který chce pronajímat, vyfotografovat a dodat adresu. Na druhé se zase musí smířit s tím, že kvalitu ubytování mohou hosté okamžitě zhodnotit a dát ostatním turistům k dobru. On zase může ohodnotit hosty, v jakém stavu byt zanechali. Platforma Airbnb je sektor dostupný každému z nás. Je to opravdu snadné. Například, chce-li Američan nebo Australan navštívit Prahu, podívá se na naše stránky, podle hodnocení minulých klientů a fotografií bytu si vybere a poptá se. Během několika minut dostane odpověď."

Firma Seven Keys je vlastně jakási servisní organizace. Obhospodařuje 30 bytů a zastupuje 28 klientů, což jsou úplně normální lidé. Jedná se o klasické rodiny s dětmi, smíšené páry, kteří jezdí často do ciziny nebo tam i část roku bydlí, seniory, kteří tráví léto na chalupách, studenty, kteří dostali grant a odjeli na zahraniční univerzitu. Prostě všichni, kterým se nevyplatí pronajímat byt dlouhodobě. V exponovaných částech Prahy je dokonce krátkodobý pronájem finančně výhodnější, než ten dlouhodobý. Seven Keys se stará o výměnu čistého ložního prádla, úklid, drobné opravy a finanční stránku. Veškeré platby probíhají bezhotovostně a dopředu. Za poslední roky se zvýšil zájem o sdílené ubytování v soukromí o dvě třetiny. I s hosty, kteří služby využívají, nemají ve firmě špatné zkušenosti. Podle Zuzany  Benešové jsou turisté stejně většinu dne venku a dost často se vrací fyzicky unavení, takže na výrobu problémů nemají čas ani náladu.


Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma společnosti Cyrus, sílená ekonomika teprve začíná vystrkovat pomyslné růžky. Ekonomové dokonce v této oblasti čekají boom. Podle něj je to nastupující trend nové generace mileniálů, tedy mladých lidí, kteří se narodili po roce 2000. Díky možnostem normálně cestovat po celém světě pro ně není důležité něco vlastnit, ale osobně současnou skutečnost prožívat.

Podle Jana Havlíka, ředitele odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu ministerstva průmyslu a obchodu, samozřejmě sdílená ekonomika pozornosti naší byrokracie neunikla. I v rámci vlády v tomto ohledu existuje mnoho rozdílných názorů. Tlaky jsou podle něj opravdu silné. Vyskytují se například námitky se slovy o spravedlivých podmínkách na trhu. To prostě nejde. Ubytování v Praze 1 nebo například ve Slaném bude vždy odlišné. Ti turisté, kteří souhlasí s podmínkami ubytování v domácím prostředí, nezajímají nějaké hygienické prohlídky, výška umyvadel nebo další nesmyslná opatření. Navíc jde o domluvu dvou soukromých subjektů. Nikoliv podnikání v pravém slova smyslu. Veškerá korespondence i platby fungují ve virtuálním prostředí. Proto na účastníky Airbnb nemůže stát mít takové nároky, jako na klasického dodavatele služeb. Evropské společenství se ještě nerozhodlo a účastníci sdílených ekonomik nemusejí poskytovat data. Bruselští úředníci zatím zkoumají rozsah a fenomén sdílené ekonomiky. Podle ředitele odboru existují tři možnosti, jak stát v budoucnosti zareaguje. Buď nebude dělat nic, nebo prosadí menší změny, popřípadě nastolí tvrdou regulaci. Podle Jana Havlíka však zákazy nejsou dobrá rozhodnutí.


Zuzana  Benešová soudí, že nadměrná regulace může mít nepříznivý dopad na turismus i lokální ekonomiku. V dubnu 2017 bylo na portálu Airbnb 15 900 nabídek k ubytování v České republice, z toho jen 11 500 v Praze. Případné omezení může vést k tomu, že lidé budou pronajímat své byty na černo, což je nyní ve virtuálním prostředí téměř nekontrolovatelné. "Inspirací však mohou být města, kde se díky domluvě s Airbnb vybírají tzv. lázeňské poplatky přímo přes tuto platformu, a jdou do městských pokladen."

Bohužel do tohoto fenoménu hodlají zasáhnout i politici. Podnikání přes web by mělo být podle červencového vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zdaněno. Sice neřekl jak, ale ministři končící vlády mají připravit návrhy změn legislativy, která bude reagovat třeba na rozmach ubytování právě přes platformu Airbnb. Evidentně máme nakročeno k tomu, aby se u nás objevil další typ černé ekonomiky.


Ve spolupráci s Českou asociací  novinářů a publicistů cestovního ruchu    

(kaa, Prvnizprav.cz, foto: Antonín Karoch) Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
81.2
CEZ
571.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
952
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
907.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
904
PHILIP MORRIS CR
14920
O2 C.R.
260
UNIPETROL
382.5
VIG
641