Svátek má: Marek

Byznys

Velikost textu:

ECB bude zasedat v období vrcholícího brexitu

ECB bude zasedat v období vrcholícího brexitu

V Evropě budou tento týden investoři opět na prvním místě směřovat pozornost k probíhajícím jednáním o brexitu.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
8. dubna 2019 - 09:50

Zatímco Evropská unie nabízí Británii flexibilní odklad brexitu až o rok, premiérka Theresa Mayová chce odklad pouze do 30. června a nechce se účastnit voleb do Evropského parlamentu, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Toto přání ji ovšem nemusí evropští lídři na středečním summitu (10.4.) splnit, zejména pokud nebude mít na stole žádný nový návrh podoby brexitu posvěcený britskými poslanci. V takovém případě stále není zcela vyloučené, že se Spojené království na konci týdne samo na-kormidluje na ostré útesy “brexitu bez dohody” (12. dubna).

Ve světle vrcholících jednání o brexitu bude bezesporu zajímavé sledovat, jak celou věc bude vnímat Evropská centrální banka. Ta ve světle nepřesvědčivých makročísel a přetrvávajících nejistot na posledním zasedání zcela opustila myšlenky na růst sazeb v tomto roce a naopak se mentálně připravuje na dlouhodobý život se sazbami zápornými.

Mario Draghi na přelomu měsíce mluvil o tom, že ECB se zamýšlí nad mechanismem, který by měl ochránit banky před negativním dopadem záporných sazeb na jejich hospodaření. V praxi by to mohlo vypadat tak, že za část volné hotovosti uložené u ECB budou banky dostávat kladný úrok a zbytek bude úročen tak jako dnes zápornou sazbou. Vše je ale zatím pravděpodobně ve fázi “tvůrčího kvasu” a Mario Draghi asi na tomto zasedání neoznámí žádnou revoluční novinku. Poslední lepší čísla z německého průmyslu a příznivější zprávy z Číny mu (na rozdíl od slabé inflace) mohou naopak dodat argumenty k opatrnému optimismu pro druhou polovinu tohoto roku…, dodal Jan Bureš.

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
94.7
CEZ
536
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
921.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
893
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS CR
14000
O2 C.R.
247
UNIPETROL
382.5
VIG
637