Svátek má: Helena

Byznys

Velikost textu:

EU opět proti americkým sankcím, EU má kanál na obchodování s Íránem

EU opět proti americkým sankcím, EU má kanál na obchodování s Íránem

EU plně podporuje nový systém INSTEX, který by evropským společnostem pomohl obcházet americké sankce, informoval německý televizní kanál Das Erste.

Ilustrační foto
1. února 2019 - 03:20

Tento mechanismus transakcí umožní legální obchodování s Íránem - a je to důležitý krok k zachování jaderné dohody mezi EU a Teheránem, uvedla evropská ministryně zahraničí Frederica Mogherini.

EU podpořila vytvoření mechanismu INSTEX, který by měl pomoci podnikům obcházet americké sankce v obchodu s Íránem. V tomto platebním kanálu EU vidí důležitý základ pro udržení jaderné dohody s Teheránem.

„INSTEX umožňuje "legitimní obchod s Iránem" - a to je důležitý základ pro zachování jaderné dohody s Íránem,“ zdůraznila Frederica Mogherini a dodala, že „se nebojí zhoršení transatlantických vztahů.“

Podobné prohlášení již učinila vláda v Berlíně: Pro Německo je důležité zachovat jadernou dohodu s Íránem. INSTEX je dobrý začátek. Spolková asociace německého průmyslu (BDI) také vyjádřila podporu novému systému.

„Nicméně, některé otázky zůstávají otevřené," poznamenal zdroj BDI, „stále existují "významná rizika" pro podniky vytvářející dlouhodobé ekonomické vazby.“

Íránský náměstek ministra zahraničí Abbas Araghchi popsal vytvoření systému jako "první krok" EU při realizaci obchodních dohod s evropskými zeměmi spojených s fungováním jaderné smlouvy.

Jak připomíná německý televizní kanál Das Erste, v květnu loňského roku Spojené státy odstoupily od „jaderné dohody“ a zavedly proti Íránu sankce. Zároveň Spojené státy hrozí, že potrestají všechny firmy v EU, pokud budou nadále obchodovat s Teheránem.


Mluvčí velvyslanectví USA v Berlíně opakoval tyto hrozby jako reakci na založení společnosti INSTEX. Například evropské společnosti mohou být odříznuty od přístupu k americkému finančnímu systému nebo ztratí příležitost obchodovat s americkými firmami. Přesto, jak zdůraznil americký zástupce, Washington neočekává, že ekonomický tlak na Írán bude úspěšný.

Platební mechanismus INSTEX byl založen Německem, Francií a Velkou Británií. Další státy EU se mohou připojit k novému systému. Zkratka INSTEX znamená „Nástroj na podporu obchodů“.

Systém by měl fungovat jako výměna, budou zde poskytovány vzájemné platby za dodávky iránských a evropských vývozců. Za evropské strany, prostřednictvím nového mechanismu zúčtování by měly být prováděny transakce na dodávky potravin, léků a zdravotnických prostředků.

Kancelář INSTEX sídlí v Paříži a v čele stojí bývalý manažer německé Commerzbank Per Fisher. Spojené království převezme předsednictví dozorčí rady. Každá ze tří zakládajících zemí má v tomto orgánu vysokého úředníka ze svých ministerstev zahraničních věcí.

INSTEX dává vládě v Teheránu příležitost uklidnit své odpůrce v zemi. Nicméně otázka ekonomických výhod nového projektu zůstává sporná - v každém případě v počáteční fázi.

(rp,prvnizpravy.cz,daserste,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
106
CEZ
522.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
778
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
835.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
694
PHILIP MORRIS CR
13820
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
585