Svátek má: Ladislav

Byznys

Velikost textu:

Gerhard Schröder vyzývá k tvrdému vymezení Německa vůči diktátu USA

Gerhard Schröder vyzývá k tvrdému vymezení Německa vůči diktátu USA

Rozhodně nejsem protiamerický, ale jádrem mých snah o zahraniční politiku bylo bojovat o relativní nezávislost vůči Spojeným státům a udržet si tak relativní nezávislost, říká německý exkancléř Gerhard Schröder.

Gerhard Schröder, německý exkancléř
23. prosince 2018 - 07:20

V rozhovoru pro WELT AM SONNTAG, bývalý kancléř Gerhard Schröder kritizuje tlak Donalda Trumpa na Německo. Svrchovaná země by neměla mít možnost diktovat, s kým může obchodovat a s kým ne.

Bývalý spolkový kancléř a vůdce SPD Gerhard Schröder vyzval Spojené státy k tvrdé demarkaci.

„Rozhodně nejsem protiamerický. Jádrem mých snah o zahraniční politiku bylo bojovat o relativní nezávislost vůči Spojeným státům a udržet si tak relativní nezávislost, " uvedl v rozhovoru Gerhard Schröder.

„To bylo jasně vidět v případě našeho NE ve válce s Írákem.  Přes všechny zásluhy Američanů, pokud jde o vývoj Německa po roce 1945, považuji tuto pozici za opodstatněnou. Protože suverénní země si nesmí nechat Spojenými státy diktovat, s jakými zeměmi můžeme obchodovat. To nebude fungovat,“ upozornil německý exkancléř.

„Pokud jde o požadavky Trumpovy vlády vůči Berlínu na omezení nebo pozastavení obchodu s různými státy, jako je Írán, Čína a Rusko a mělo by to to pokračovat,  tak brzy nebudeme s nikým brzy mít žádné hospodářské vztahy. To je nepřijatelné pro zemi závislou na vývozu, jako je Německo. Musíte to říct Američanům s veškerou úctou a přátelstvím, " pokračoval Schröder.


Kvůli plynovodu Nord Stream – 2 také Američané vyvinuli obrovský tlak na zrušení projektu.

„Nedělají to z lásky k Ukrajině, ale proto, že chtějí dodávat plyn samotnému Německu - LPG, který je nižší kvality, ale dražší než ruský plyn," dodal Gerhard  Schröder.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.4
CEZ
548
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
799
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
898
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13600
O2 C.R.
222
UNIPETROL
382.5
VIG
572.5