Svátek má: Jiří

Byznys

Velikost textu:

Inflace na hranici tolerance ČNB

Inflace na hranici tolerance ČNB

Podle očekávání se spotřebitelské ceny v březnu zvýšily o další dvě desetiny procenta a posunuly tak meziroční inflaci na horní toleranční hranici centrální banky.

Petr Dufek, analytik ČSOB
10. dubna 2019 - 09:50

Hlavní zásluhu na březnovém růstu cen měla podle statistického úřadu dražší elektřina, které sekundoval alkohol a pohonné hmoty. Levnější byly tentokrát dovolené, uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Meziroční inflace, která je v hledáčku ČNB, se dostává na nejvyšší úroveň za posledních více než šest let. Z poloviny se na zmíněné tříprocentní hranci podílí rychle rostoucí náklady na bydlení včetně energií. Jde především o vysoké ceny nemovitostí, respektive drahé nájemné spolu s rekordně zdražující elektřinou (+11,9 %) postupně reflektující vysoké ceny silové energie na zahraničních burzách částečně ovlivněné „zeleným“ tažením v EU.

S výrazným odstupem za bydlením přispívají k růstu inflace i potraviny, konkrétně zelenina a především pak dramaticky zdražující brambory. Třetí v pořadí je pak alkohol a cigarety. Levnější oproti loňskému březnu byla jen obuv a oblečení.

Tříprocentní inflace je na hranici tolerančního pásma ČNB, nicméně inflace začne od léta s největší pravděpodobností opět rychle klesat s tím, jak zafunguje loňský vysoký srovnávací základ. Na konci roku se tak už dostane pod hranici 2,5 %.

ČNB proto nemusí na dnešní číslo, zvlášť tak silně odvislé od bydlení, akutně reagovat a znovu kvůli němu zvyšovat úrokové sazby. Přece jen je inflace ve velké míře mimo vliv centrální banky a navíc ani nepominuly nebo se nevyjasnily vnější rizika a nejistoty, které podporují spíše politiku vyčkávání, uzavřel Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
94
CEZ
536.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
936.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
908
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS CR
14080
O2 C.R.
249
UNIPETROL
382.5
VIG
644.5