Svátek má: Oto

Byznys

Velikost textu:

Inflační tlaky v české ekonomice přetrvávají

Inflační tlaky v české ekonomice přetrvávají

Zasedání americké centrální banky žádnou změnu v měnové politice nepřineslo. Výhled Evropské komise vyzněl pro celkovou ekonomiku Evropské unie příznivě, moc radosti ale neudělal italské vládě.

Ilustrační foto
9. listopadu 2018 - 09:45

Ekonomika Spojeného království rostla podle našeho odhadu ve třetím čtvrtletí nejrychleji za poslední dva roky. Dnešní čísla ukážou, že česká inflace v říjnu stagnovala, pořád ale zůstává nad cílem ČNB, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky..

Britská ekonomika roste nejrychleji za poslední dva roky

Ekonomika Velké Británie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle našeho odhadu o 0,6 % q/q. I přesto, že v srpnu byl výkon tamější ekonomiky slabý, je to nejrychlejší mezičtvrtletní tempo od konce roku 2016. Na to ukazují dobré měsíční statistiky maloobchodních tržeb i britského průmyslu.

FED zvýší sazby v prosinci

Evropská komise dnes představila svůj výhled růstu ekonomiky EU. Všechny oči byly upřeny především na prognózu Itálie. Podle Evropské komise bude italský ekonomický růst slabší, než tamější vláda očekávala a tudíž povede k hlubšímu deficitu. Ten by se příští rok mohl přiblížit až k maastrichtským 3 % HDP. Podle italského ministra financí si však vláda stojí za svým a zatím se nechystá svůj výhled upravit. Hrozí tak, že na začátku příštího roku otevře Evropská komise proceduru při nadměrném schodku, který může vézt až k sankcím. Euro oproti dolaru po zveřejnění prognózy mírně oslabilo.

V zámoří zasedala americká centrální banka, žádná změna se v měnové politice však neudála. Podle rétoriky Fedu zůstává ekonomická aktivita v USA nadále velice silná. Fed se odvolával na dobrý vývoj na trhu práce, mírně pozměnil rétoriku ohledně investic, které ze svého rychlého růstu na začátku roku polevily. Dalšímu, letos již čtvrtému, zvyšování sazeb o 25 bb v prosinci to však bránit nebude. Dolar po zasedání posílil o 0,7 % na 1,134 USD/EUR.


Inflace v říjnu stagnovala

Nedostatek volné pracovní síly se bude i nadále odrážet v růstu mezd a následně tvořit další inflační tlaky v ekonomice. To se ukáže i v dnešní statistice spotřebitelských cen, které podle našeho očekávání přidaly v říjnu 0,5 % m/m. Důvodem je kromě vyšších cen potravin a pohonných hmot také růst jádrové inflace. Říjnová spotřebitelská inflace tak zachová své zářijové tempo 2,3 % y/y.

Koruna opět prolomila hranici 25,90 CZK/EUR

Koruna včera krátce po poledni však překročila magickou hranici 25,90 CZK/EUR. Spíše než na domácí statistiky ale reagovala na vývoj eura proti dolaru a spolu s ní měly tendenci oslabit i ostatní regionální měny. Zlotý stejně jako forint však nakonec otočily a skončily silnější. Především maďarské měně pomohla statistika spotřebitelské inflace, která zrychlila výrazně nad cíl tamější centrální banky.

Naproti tomu koruně moc nepomohla domácí data. Statistika MPSV potvrdila, že trh práce je i přes zpomalování ekonomiky utažený k prasknutí. Podíl nezaměstnaných v říjnu o dvě desetiny klesl na své historické minimum 2,8 %. Pod 3 % podle nás zůstane až do konce roku. Rovněž převis počtu volných pracovních míst nad množstvím uchazečů je rekordní, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.5
CEZ
532.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
913.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
899.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
754
PHILIP MORRIS CR
13940
O2 C.R.
246.5
UNIPETROL
382.5
VIG
635