Svátek má: Bernard

Byznys

Velikost textu:

Maďarská inflace se opět o kousek přiblížila k cíli

Maďarská inflace se opět o kousek přiblížila k cíli

Dnešní den je chudý na makroekonomické statistiky. Pozornost trhu se tak bude soustředit na geopolitické události.

Ilustrační foto
12. února 2019 - 09:45

V současnosti probíhají přípravná jednání na setkání zástupců Spojených států a Číny, trh bude zajímat také jednání o brexitu, uvedla Monika Junicke, analytička Komerční banky.

Diskuze o brexitu pokračují na domácí půdě

Dnešní kalendář je na makroekonomické statistiky skoupý. Proto trhy budou sledovat geopolitický vývoj. Pozornost trhů si určitě udrží prezident D. Trump, který oznámil, že v těchto dnech probíhají přípravná jednání mezi zástupci USA a Číny. Samotné obchodní jednání, na kterém by se měly projednávat podmínky nastavení spolupráce v oblasti obchodní politiky, se uskuteční na konci týdne. Nadále bude také vzbuzovat pozornost jednání okolo brexitu. Velké Británii zbývá do odchodu z EU jenom měsíc a půl a dohoda zatím není na stole. Dnes proběhne v britském parlamentu další diskuze, kde T. May pravděpodobně požádá o prodloužení lhůty k vyjednávání o nové dohodě.

V zámoří promluví guvernér Fedu J. Powell i jeho představitelka Fedu Loretta Meseter. Ta bude mít přednášku na téma ekonomický výhled a měnová politika.

Euro nejslabší od listopadu

Včerejší statistika ze Spojeného království ukázala, že tamní ekonomika rostla v závěrečném čtvrtletí loňského roku pomaleji, než se předpokládalo. Důvodem je především pokles fixních investic, které se navíc dočkaly revize dolů i za třetí čtvrtletí a zažívají tak největší propad od dob finanční krize. Tento propad je tentokrát důsledkem nejistoty, která se vznáší okolo odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Britská libra v důsledku zklamání oslabila o 0,3 % na 0,876 GBP/EUR. Stáhla ale sebou i společnou evropskou měnu. Euro oproti dolaru ztratilo 0,3 % a dostalo se pod 1,128 USD/EUR. To je nejslabší hodnota od listopadu loňského roku.

Na včerejším jednání Euroskupina podpořila jako kandidáta na příštího prezidenta ECB Philipa Lane z Irska. Ten by měl nahradit dosavadního M. Draghiho v listopadu.

Slabší euro stáhlo dolů regionální měny

Česká koruna včera během dne oslabila o 0,2 % na hodnotu 25,85 CZK/EUR. Šla tak ruku v ruce se slabším eurem. Absence makroekonomických dat v regionu se projevila také na ostatních regionálních měnách. Polský zlotý oslabil o 0,2 % na 4,320 PLN/EUR a maďarský forint o 0,3 % na 319,8 HUF/EUR. Dnes může maďarskou měnu podpořit statistika spotřebitelské inflace za leden, která by podle očekávání trhu měla zrychlit na 2,8 % y/y, a o desetinu se tak dostat blíže k 3% inflačnímu cíli maďarské centrální banky. Statistika české spotřebitelské inflace může kurz koruny podpořit zítra. Na rozdíl od konsensu trhu očekáváme, že inflace v lednu výrazně zrychlila na 2,3 % y/y, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
106.6
CEZ
520.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
787
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
829
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS CR
13740
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
596