Svátek má: Jiří

Byznys

Velikost textu:

Maďarská inflace zrychluje, tuzemská též

Maďarská inflace zrychluje, tuzemská též

Globální ekonomický kalendář je dnes nezajímavý, regionální přinese březnový výsledek maďarské inflace.

Ilustrační foto
9. dubna 2019 - 09:45

I když tamní centrální banka březnovým zvýšením depozitní sazby dle slov svého guvernéra nezahájila cyklus utahování měnové politiky a jednalo se o jednorázovou akci (alespoň do června), dnešní zveřejnění březnové inflace bude pro centrální bankéře zatěžkávací zkouškou. Trh vidí hodnotu březnové inflace na 3,5 %, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Důvěra malých podniků v USA se pomalu zlepšuje

Po lednovém propadu důvěry malých podniků v USA na nejnižší hodnotu za poslední více než dva roky zavelel únor k odražení se ode dna a březnové číslo by mělo znamenat pokračování mírně se lepšící nálady. Důvodem je odeznění turbulencí na finančních trzích z přelomu roku i přehodnocení situace ohledně dalšího nastavení měnové politiky. Trh letos se zvýšením úrokových sazeb nepočítá a my to vidíme stejně.

Euro na úvod týdne v kurzu

Ceny ropy se dostaly na nejvyšší hodnotu od listopadu, není tak překvapením, že z toho profitují především komoditní měny jako CAD či NOK na úkor amerického dolaru. Ten tak ztrácel napříč hlavními měnami včetně měnového páru USD/EUR. Jeho kurz se včera vyšplhal o více než půl centu výše, když v průběhu americké sensace atakoval hladinu 1,127 USD/EUR. Euru pomohlo i uzavírání krátkých eurových pozic před čtvrtečním zasedáním ECB a s blížícím se 12. dubnem. To je datum, ke kterému stále hrozí brexit bez dohody. Jednat o odkladu se T. Mayová vydala jednat s představiteli Německa a Francie před středečním summitem EU. V Londýně pak bude pokračovat jednání toryů a labouristů o řešení situace.

Inflace v Maďarsku zesiluje

Inflační tlaky v Maďarsku zesílily. Již únorová data ukázala na robustnost současné inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen překvapil akcelerací na 3,1 %, když trh čekal pouze 2,9 %. Jádrová inflace stoupla dokonce na 3,2 % y/y, nejvýše za posledních sedm let a přiměla centrální banku na březnovém zasedání k akci, když zvýšila depozitní sazbu o 10 bb na -0,05 %. Nicméně Guvernér Matolcsy zároveň oznámil, že zvýšení sazeb bylo jednorázové a centrální banka tímto krokem nezačíná cyklus utahování měnové politiky. To hned doložila rozhodnutím, že spustí program nákupu korporátních dluhopisů. Na druhou stranu ale zredukovala svůj program FX swapů. Každopádně březnové inflační číslo bude pro centrální banku prubířským kamenem  - podle tržního konsensu ukáže březnová inflace hodnotu 3,5 %.

Koruně úvod týdne vyšel

Česká měna se včera svezla na vlně optimismu, který byl patrný na regionálních devizových trzích, i když celkově nebyly kurzové pohyby nijak výrazné. Kurz české koruny se z ranních kotací u 26,65 CZK/EUR posunul v odpoledních hodinách ke 25,60 CZK/EUR. Středoevropské měny primárně podpořilo posílení eura na globálním trhu, sekundární efekt měla na českou měnu ráno publikovaná série dat z tuzemské ekonomiky.

Únorové statistiky rozhodně nezklamaly. Průmyslová produkce se vrátila po dvou měsících meziročního poklesu opět k růstu a i bilance zahraničního obchodu skončila vyšším přebytkem, než očekával trh. Dobře si vedl i stavební sektor, kterému pomohlo dobré počasí. Trh práce zůstává utažený, v březnu podíl nezaměstnaných opět po zimní pauze poklesl, primárně kvůli příznivé sezónnosti, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
93.5
CEZ
537
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
951.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
905.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
760
PHILIP MORRIS CR
13960
O2 C.R.
248.5
UNIPETROL
382.5
VIG
650