Svátek má: Vratislav

Byznys

Velikost textu:

Maloobchodní tržby v zámoří chytly na konci prvního čtvrtletí svěží vítr

Maloobchodní tržby v zámoří chytly na konci prvního čtvrtletí svěží vítr

Po několikaměsíčním poklesu se předstihové indikátory z eurozóny v dubnu opět dočkají zlepšení. Rovněž data z konce prvního čtvrtletí v zámoří vyznějí optimisticky, když ukáží, že maloobchodní tržby v březnu opět přidaly.

Ilustrační foto
15. dubna 2019 - 09:42
PMI z eurozóny přinesou optimismus       

Bleskové odhady PMI z eurozóny by po období několik měsíců poklesu měly v dubnu přinést úlevu. Dosavadní údaje byly spíše pesimistické a ukazovaly na slabší růst tamější ekonomiky, než na jaký ukazují dostupná data za první čtvrtletí. PMI ze služeb se dlouhodobě drží v pásmu expanze, postupnou normalizaci čekáme i u jeho protějšku ze zpracovatelského průmyslu, uvedla Monika Junicke, analytička Komerční bnaky..

Po ne zcela povzbuzujících statistikách ze zámoří o spotřebitelských výdajích během zimy, by se březnové údaje měly zlepšit. Oživení na začátku jara bylo ale pravděpodobně příliš malé a příliš pozdě na to, aby zachránilo statistiku reálných výdajů v prvním čtvrtletí. Avšak může to být první vlaštovka, která signalizuje zlepšení ve druhém čtvrtletí.

Polský průmysl v březnu zvolnil

Polský trh práce zůstal v závěru prvního čtvrtletí stabilní. Podle našeho odhadu zaměstnanost mírně přidala a meziroční růst mezd, který zůstal solidní i v březnu, je výrazně nad dynamikou produktivity. Dynamika průmyslové výroby ale v březnu klesla, jak naznačují předstihové indikátory. Důvodem jsou i kalendářní efekty, kdy se počet pracovních dní meziročně snížil.

 Zaostřeno na dnešek

Důvěra v ekonomiku se v zámoří zlepšuje

Americký předstihový indikátor, který měří důvěru v průmyslu v okolí New Yorku, pravděpodobně za duben poroste. Trh to očekává zejména poté, co březnový pokles signalizoval mnohem větší pesimismus ve zpracovatelském průmyslu než ostatní předstihové indexy. Třeba index ISM z výroby za březen dokonce mírně posílil a podniky zůstaly s výhledem do budoucna poměrně optimistické.

Průmysl v eurozóně si zatím v Q1 vede lépe, než se čekalo

Poté, co k pátečnímu dni na nějakou dobu odpadlo nebezpečí brexitu bez dohody, se euro veze na pozitivní vlně. V pátek si společná evropská měna polepšila o 0,6 % na 1,132 USD/EUR, a byla tak nejsilnější od konce března. Podpořily ji také statistiky průmyslové produkce za únor z eurozóny, které i přes pokles dopadly lépe, než očekával trh. Nahoru byla rovněž revidovaná lednová čísla, což naznačuje, že by to s růstem ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí nemuselo být tak špatné.

Polská inflace zůstává pod cílem centrální banky

První odhad polské spotřebitelské inflace za březen, který bude dnes pravděpodobně potvrzen, ukázal na zrychlení růstu cen o půl procentního bodu. To bylo způsobeno především výrazně vyššími cenami potravin i dopravy. V následujících měsících se spotřebitelská inflace bude pohybovat v pásmu 1,5-1,7 %, tedy značně pod hodnotou, kterou cíluje polská centrální banka. Dnešní údaje budou podle našeho názoru pro trh a Radu pro měnovou politiku neutrální.  

Koruna v pátek příliš nezabodovala

Spolu s eurem se v pátek svezly i regionální měny. Polský zlotý posílil o 0,1 % na 4,279 PLN/EUR, forint na 321,9 HUF/EUR. Jen česká koruna měla tendenci oslabovat. Poté, co ji ve středu vydaná statistika spotřebitelské inflace dostala až pod hladinu 25,60 CZK/EUR. Dnes ráno začíná obchodování na 25,61 CZK/EUR, tedy o 0,1 % silnější než, kde byla minulé pondělí, dodala Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.6
ČEZ
503.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
799.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14520
O2 C.R.
234
UNIPETROL
382.5
VIG
637.5