Svátek má: Helena

Byznys

Velikost textu:

Největší degustační soutěž piv z minipivovarů v Evropě

Největší degustační soutěž piv z minipivovarů v Evropě

Již tento pátek a sobotu proběhne 13. ročník Jarní ceny českých sládků, což je největší a nejreprezentativnější soutěž piv z minipivovarů v Evropě. Akce bude dvoudenní a přihlášeno je na ní 151 pivovarů s 651 vzorky piv v 15 kategoriích.

Z loňského ročníku
15. března 2019 - 12:01

Akce se tradičně uskuteční v hlavním sále Pivovarského dvoru Zvíkov a jejím pořadatelem je Českomoravský svaz minipivovarů.

„Do soutěže je letos přihlášeno opět více vzorků. Letos jich je asi o 40 více než loni. Velice mě těší i zájem o doprovodné vzdělávací semináře, jejichž návštěvnost je obrovská. Letos je kromě odborné dopolední části připraven i odpolední blok týkající se změn v legislativě, včetně přednášek a besed s orgány státní správy. To by mělo vést k lepšímu pochopení obou stran a zlepšení vzájemných vztahů," říká Michal Voldřich z Pivovarského dvoru Zvíkov.

Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary a jejich pivní vzorky budou zařazeny do 15 kategorií.

„Protože je to soutěž českých sládků jsou přednostně zařazeny typicky české kategorie ležáků, tedy světlé pivo výčepní, český světlý ležák, polotmavý ležák, tmavý ležák, speciální piva světlá, speciální piva tmavá, speciální piva polotmavá a speciální piva silná. Ze známých světových piv jsou to piva pšeničná, piva typu Pale Ale, piva India Pale Ale, piva India Black Ale, pšeničná piva silná, silná svrchně kvašená piva a piva typu Stout,“ uvádí Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, který akci pořádá.Českomoravský svaz minipivovarů pečlivě vybírá degustátory, kteří degustují konsensuálním způsobem, musí se tedy dohodnout, které pivo je natolik dobré a kvalitní, aby postoupilo do dalšího kola. Stejně tak se musí na závěr dohodnout, které pivo zvítězí. Piva bude hodnotit 80 degustátorů, kteří se budou střídat v 10 základních degustačních komisích, z nichž každá bude mít 5 členů a ve 4 finálových komisích. Finálová degustační komise bude složena z degustátorů z velkých průmyslových pivovarů.

Minipivovary jsou svébytnou součástí pivovarnického průmyslu. V České republice jich je v současné době 440 a jejich počty se dle předpovědi Jana Šuráně budou zvyšovat dalších deset let tempem co týden, to jeden minipivovar. Každoročně jich totiž přibývá zhruba padesát.

(rp,prvnizpravy.cz,tm,foto:arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
106
CEZ
522.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
778
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
835.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
694
PHILIP MORRIS CR
13820
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
585