Svátek má: Marek

Byznys

Velikost textu:

Nové kolo jednání EU o brexitu začíná

Nové kolo jednání EU o brexitu začíná

Evropská centrální banka bude na dnešním zasedání jednat o podmínkách a načasování programu TLTRO.

Ilustrační foto
10. dubna 2019 - 09:45

Zároveň se sejde Evropská rada, aby projednala další kroky okolo brexitu. Z dat zaujme tuzemská inflace, která v březnu o desetinu zrychlila, sdělila Monika Junicke, analytička Komerční banky

ECB bude jednat o podmínkách TLTRO3

Zpomalení globální poptávky, které se projevuje i v útlumu spotřeby a investic v eurozóně, dělá Evropské centrální bance vrásky. Už tak nízké úrokové sazby a slabá měna jí neusnadňují situaci pro případ, že bude ekonomika eurozóny potřebovat další měnový impuls. Na dnešním zasedání Evropské centrální banky se bude diskuze točit okolo slabších ekonomických dat, ale také okolo podmínek programu TLTRO3. Ten by mohl být vcelku štědrý a krátkodobě i zvýšit bilanční sumu banky. Neočekáváme ale, že by dnes došlo k nějakému formálnímu oznámení.

Dnes se také sejde Evropská rada, aby projednala další jednání okolo brexitu. Včera se britská premiérka T. Mayová setkala s německou kancléřkou A. Merkelovou a francouzským prezidentem E. Macronem, dnes by se měli sejít zástupci všech zemí. Podle neoficiálních zdrojů je nejpravděpodobnější varianta prodloužení termínu odchodu z EU až o několik měsíců.

Důvěra malých podniků v USA se pomalu zlepšuje

Poté, co se důvěra malých podniků v USA pomalu v únoru odrazila od dna, zaznamenala v březnu další mírný růst. Až 39 % dotázaných firem si stěžuje na nedostatek zaměstnanců, a téměř čtvrtina podniků si myslí, že je dobrá doba na to, aby expandovaly. Ke zlepšení nálady přispělo uklidnění na finančních trzích z přelomu roku i přehodnocení situace ohledně dalšího nastavení měnové politiky.

Americký prezident D. Trump pohrozil uvalením cel na vybrané zboží z Evropské unie. Nelíbí se mu podpora EU pro výrobce dopravních letadel Airbus, které prý znevýhodňují amerického výrobce Boeing. Kromě letadel a vrtulníků plánuje také cla na některé potraviny jako sýry a víno.

Spotřebitelské ceny v březnu stagnovaly

Dnes může trh s korunou rozpohybovat statistika tuzemských spotřebitelských cen. Předpokládáme, že ceny v březnu meziměsíčně stagnovaly, jejich meziroční růst se ale blíží ke svému vrcholu.

Inflace v Maďarsku zesiluje, forint ale oslabil

Na rozdíl od koruny, která se až na malé fluktuace včera držela okolo 25,63 CZK/EUR, se dařilo zlotému. Ten byl na úrovni 4,258 PLN/EUR nejsilnější za poslední tři týdny. Naopak forint měl včera tendenci spíše oslabovat. To je vzhledem k vydané statistice maďarské spotřebitelské inflace překvapivé. Ta totiž v březnu zrychlila na 3,7 % y/y, dvě desetiny nad očekávání trhu a sedm desetin nad cíl MNB. Forint ale ztratil 0,1 %, když se posunul na 321,50 HUF/EUR, doplnila Monika Junicke.

(mj, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
94.7
CEZ
536
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
921.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
893
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
756
PHILIP MORRIS CR
14000
O2 C.R.
247
UNIPETROL
382.5
VIG
637