Svátek má: Viola

Byznys

Velikost textu:

Potravinové sklady v Británii praskají kvůli brexitu ve švech

Potravinové sklady v Británii praskají kvůli brexitu ve švech

Mrazírny a chlazené potravinářské sklady jsou plně obsazeny na příštích šest měsíců, uvedli zástupci skladového průmyslu, píše The Guardian.

Ilustrační foto
20. listopadu 2018 - 07:20

Británie se zásobí, protože rostou obavy z neplodného Brexitu a prodejci a výrobci vytvářejí zásoby potravin.

V mrazírnách a chlazených potravinářských skladech potravin prodejci a výrobci skladují vše od zahradního hrášku až po polotovary supermarketových chlebů a brambor. Sklady jsou na příštích šest měsíců plně obsazeny.

„Poptávky po skladovacích prostorech se začaly objevovat už před dvěma až třemi měsíci, ale v posledních 48 hodinách poptávka dosáhla horečky," řekl Malcolm Johnstone, majitel společnosti Associated Cold Stores & Transport (ACST).

„Společnost má přitom velkou  kapacitu pro 80 000 palet v chlazeném skladu a výrobci, ale dodavatelé potravin jsou zoufalí, že už nemáme další místo,“ pokračuje Malcolm Johnstone .

Sklady nejsou potřeba jenom pro zmražené potraviny, jako je hrách a pizzs, ale výrobci takových  potravin, jako jsou například chipsy,  potřebují dodávky brambor skladovat v chlazených skladech.


Zahraniční dodavatelé se také snaží získat ve Velké Británii skladovací prostory .

"Před dvěma týdny  jsem musel odmítnout dánskou mlékárenskou společnost, která chtěla uskladnit  11 000 palet másla,“ řekl Johnstone.

"Obvykle se máslo dostávalo průběžně do potravinářského řetězce ve Velké Británii, aby uspokojilo poptávku, ale tito lidé se obávají, že dodavatelský řetězec bude přerušený a chtějí  mít zásoby na trhu před 29. březnem," pokračoval  Malcolm Johnstone.

Ian Wright, výkonný ředitel Federace potravin a nápojů, uvedl, že maloobchodníci prosazují plánování nouzových situací, protože to je obezřetné.

"Zdá se, že veškerá aritmetika naznačuje, že pro premiérku bude nemožné, aby se dohodla s EU, takže maloobchodníci a výrobci potravin pokračují v nouzových plánech," řekl Ian Wright.

Obvykle jsou chlazené sklady  v měsících mezi Vánocemi a Velikonocemi  prázdné,  avšak strach z kolapsu Brexitu znamená, že jsou nyní předem sklady rezervovány od ledna do dubna a dále, vysvětluje zástupce Federace pro skladování a distribuci potravin (FSDF) což představuje 350 majitelů skladů a 75% všech komerčně dostupných skladů mražených a chlazených potravin v zemi.

Ian Wright tvrdí, že cena chaosu ve Westminsteru je pro mnohé v britském potravinářském průmyslu vysoká, protože pokud by došlo k dohodě, společnosti by nedostaly zpět své peníze, připravené na nepředvídané výdaje.

Postavit velký sklad, který může pojmout 100 000 palet, stojí v investicích desítky milionů a trvá tři roky. Dokonce i menší, s předpokládanou kapacitou pro 3 000 až 4 000 palet, je investice ve výši 2-3 milionů liber.

(rp,prvnizpravy.cz,theguardian,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
85.1
CEZ
518.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
832.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
863
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
744
PHILIP MORRIS CR
13860
O2 C.R.
249.5
UNIPETROL
382.5
VIG
581