Svátek má: Liliana

Byznys

Velikost textu:

Rusko a Saúdská Arábie jdou společně proti Trumpově „břidlici“

Rusko a Saúdská Arábie jdou společně proti Trumpově „břidlici“

I když se za normálních okolností Rusko a Saúdská Arábie nemohou pochlubit vynikajícími vztahy, tak začátek vývozu ropy z USA přivádí tyto dvě země blíže k sobě, píše Oilprice.

Zásobníky ruské společnosti Rosněft
24.říjen 2017 - 07:20

Jak se konstatuje v článku, i když Trumpova administrativa "nabídla Rijádu olivovou větev", tak Saúdská Arábie s Moskvou jsou si mnohem blíže, společně brzdí "břidlicovou revoluci".

Rusko a Saúdská Arábie těží 25% ropy na světě a zákony hospodářské soutěže na mezinárodních komoditních burzách postavily tyto dva ropné státy na různé strany barikád v geopolitickém boji mezi Moskvou a Washingtonem. Začátek exportu ropy z USA a vyčerpání národních rozpočtů přitom sbližují Rusko a Saúdskou Arábii.

V posledních letech Obamovy vlády si americká administrativa držela odstup od  Rijádu. Zatímco USA a její evropští spojenci bojovali proti Islámskému státu, tak Saúdská Arábie se vojensky angažovala  v  Jemenu. Iránské zbraně a peníze pro šiitské povstalce však silně podráždily wahhábskou Saúdskou Arábii.
 
Přestože Trumpova vláda nabízela „olivovou ratolest“ Rijádu, tak smíření je v rozporu s ekonomickými zájmy království. Vývoz ropy z USA může zlikvidovat účinek dohody OPEC o snížení produkce ropy o 1,2 milionu barelů denně, což mělo za následek snížení nadměrné nabídky na světovém trhu.
 
Rusko, jako hlavní vývozce ropy, bylo v roce 2016 vyzváno k projednání této dohody. Poté byl americký vývoz omezen a americké společnosti začaly podepisovat smlouvy o dodávkách ropy na asijské a evropské trhy. Proto před rokem se neobjevovala jakákoli hrozba pro dohodu s OPEC, která by přicházela ze zámoří.

 
Ale teď se situace změnila. Washington neakceptuje žádné dohody o těžbě, na rozdíl od Moskvy a Rijádu. Zvyšování počtu vrtných plošin na Permském ropném poli, a podobně i v jiných částech Spojených států, přivedlo břidlicovou ropu plyn do geopolitické hry mezi USA a Rusko.
 
Ministerstvo energetiky USA hledá nové trhy pro americkou energii. Vedoucí ministerstva, Rick Perry, již navštívil Japonsko, aby "otevřel cestu k největším světovým spotřebitelům zkapalněného zemního plynu (LNG) k amerických rezervám."
 
V Evropě je invaze Američanů proti "plynové nadvládě" Ruska ještě zřetelnější. Kromě toho se EU a Moskva střetla kvůli otázce "připojení k Krymu" a syrské revoluce, ale ruská kontrola dodávek energie jako celek neutralizovala geopolitickou sílu Bruselu.
 
Za těchto okolností se saúdské a ruské zájmy shodují. Obě ropné velmoci musí zabránit rozvoji zámořské těžby břidlicové ropy a plynu. Nicméně iránská otázka nadále hraje klíčovou roli ve vztazích mezi Moskvou a Rijádem.


 (rp,prvnizpravy.cz,bussinesinsider,foto:arch.)