Svátek má: Matouš

Byznys

Velikost textu:

Rusko a Saúdská Arábie jdou společně proti Trumpově „břidlici“

Rusko a Saúdská Arábie jdou společně proti Trumpově „břidlici“

I když se za normálních okolností Rusko a Saúdská Arábie nemohou pochlubit vynikajícími vztahy, tak začátek vývozu ropy z USA přivádí tyto dvě země blíže k sobě, píše Oilprice.

Zásobníky ruské společnosti Rosněft
24. října 2017 - 07:20

Jak se konstatuje v článku, i když Trumpova administrativa "nabídla Rijádu olivovou větev", tak Saúdská Arábie s Moskvou jsou si mnohem blíže, společně brzdí "břidlicovou revoluci".

Rusko a Saúdská Arábie těží 25% ropy na světě a zákony hospodářské soutěže na mezinárodních komoditních burzách postavily tyto dva ropné státy na různé strany barikád v geopolitickém boji mezi Moskvou a Washingtonem. Začátek exportu ropy z USA a vyčerpání národních rozpočtů přitom sbližují Rusko a Saúdskou Arábii.

V posledních letech Obamovy vlády si americká administrativa držela odstup od  Rijádu. Zatímco USA a její evropští spojenci bojovali proti Islámskému státu, tak Saúdská Arábie se vojensky angažovala  v  Jemenu. Iránské zbraně a peníze pro šiitské povstalce však silně podráždily wahhábskou Saúdskou Arábii.
 
Přestože Trumpova vláda nabízela „olivovou ratolest“ Rijádu, tak smíření je v rozporu s ekonomickými zájmy království. Vývoz ropy z USA může zlikvidovat účinek dohody OPEC o snížení produkce ropy o 1,2 milionu barelů denně, což mělo za následek snížení nadměrné nabídky na světovém trhu.
 
Rusko, jako hlavní vývozce ropy, bylo v roce 2016 vyzváno k projednání této dohody. Poté byl americký vývoz omezen a americké společnosti začaly podepisovat smlouvy o dodávkách ropy na asijské a evropské trhy. Proto před rokem se neobjevovala jakákoli hrozba pro dohodu s OPEC, která by přicházela ze zámoří.

 
Ale teď se situace změnila. Washington neakceptuje žádné dohody o těžbě, na rozdíl od Moskvy a Rijádu. Zvyšování počtu vrtných plošin na Permském ropném poli, a podobně i v jiných částech Spojených států, přivedlo břidlicovou ropu plyn do geopolitické hry mezi USA a Rusko.
 
Ministerstvo energetiky USA hledá nové trhy pro americkou energii. Vedoucí ministerstva, Rick Perry, již navštívil Japonsko, aby "otevřel cestu k největším světovým spotřebitelům zkapalněného zemního plynu (LNG) k amerických rezervám."
 
V Evropě je invaze Američanů proti "plynové nadvládě" Ruska ještě zřetelnější. Kromě toho se EU a Moskva střetla kvůli otázce "připojení k Krymu" a syrské revoluce, ale ruská kontrola dodávek energie jako celek neutralizovala geopolitickou sílu Bruselu.
 
Za těchto okolností se saúdské a ruské zájmy shodují. Obě ropné velmoci musí zabránit rozvoji zámořské těžby břidlicové ropy a plynu. Nicméně iránská otázka nadále hraje klíčovou roli ve vztazích mezi Moskvou a Rijádem.


 (rp,prvnizpravy.cz,bussinesinsider,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
80
CEZ
564
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
972
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
904
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
896
PHILIP MORRIS CR
15000
O2 C.R.
261.5
UNIPETROL
383.5
VIG
626.5