Svátek má: Marek

Byznys

Velikost textu:

Rusko už nebude závislé na náladách Západu, prodá plyn Číně

Rusko už nebude závislé na náladách Západu, prodá plyn Číně

V roce 2019 se očekává dokončení plynovodu "Síla Sibiře" v Asii. Celková délka ropovodu bude přibližně 3000 kilometrů a Gazprom se tak stane nezávislý na Západu.

Ilustrační foto
9.duben 2018 - 06:20

"Síla Sibiře" je jedním z největších stavebních projektů na světě. Čína tak bude zásobována ruským plynem. Gazprom nemá problém s financováním, ale pro společnosti Gazprom rostou spíše problémy se stavbou v nehostinném terénu sibiřské divočiny.

Chcete-li vidět, kde se uskuteční nejkrásnější stavební projekt největší světové plynárenské společnosti, musíte odjet daleko z Evropy, do hluboké Asie. Tam, nedaleko od největšího sladkovodního jezera na světě Bajkal, se zařezávají stroje do nekonečné linie v tajze, v  jihovýchodní části sibiřské divočiny, jeřáby ukládají nekonečné ocelové trubky v bahnitém i kopcovitém terénu.

"Síla Sibiře" je název nového plynovodu, na kterém ruská skupina Gazprom pracuje intenzivně a jehož stavba je v pravidelných intervalech dokumentována na veřejnosti. 1,629.3 km plynovodu  je nyní postaveno, což je  75,5 procent části plynovodu na ruském území z místa těžby Čajandinskoje severně od jezera Bajkal do města Blagovešensk 7800 kilometrů východně od Moskvy, přímo na hranici s Čínou.

V konečném důsledku bude potrubí, které se staví od podzimu 2014,  mít délku přibližně 3 000 kilometrů.

Dne 20. prosince 2019 bude podle plánu plynovod dokončen, ke spokojenosti Gazpromu, který dokáže Evropě, že si může najít kupce i jinde ve světě.

EU komplikuje expanzi Nord Stream

Brusel se pokouší negativně zasahovat do výstavby plynovodu Nord Stream-2. EU tvrdí, že existuje obava, že bude příliš jednostranně závislá na ruském dodavateli a že dala politický slib, že zachrání lukrativní ruský tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy.

Ukrajinský Naftogaz otrávilo rozhodnutí Německa o „Nord Stream-2"

Plynovod Nord Stream-2 podporuje několik zemí EU, především Německo, které naopak tvrdí, že další plynovod směřující  do Evropy zvýší diverzifikaci zdrojů a tím i bezpečnost Evropy. Spojené státy, které se snaží dodávat přes polský terminál břidlicový plyn, jsou spolu s Polskem proti Nord Stream-2.

Vztahy Ruska a Evropy na trhu s plynem jsou napjaté nejméně deset let. Ale s připojením Krymu v roce 2014 se napětí zvýšilo a stalo se nepřekonatelné. Není proto náhodou, že se Moskva a Peking v tuto chvíli dohodly na dodávkách plynu.

Více jak  deset let se vedlo rusko-čínské jednání o plynovodu. Konečně v květnu 2014 podepsala společnost Gazprom a čínská společnost CNPC 30-letou smlouvu o dodávkách plynu na 38 miliard kubíků ročně (přibližně polovinu německé roční spotřeby). Celkově jde o hodnotu 400 miliard dolarů (326 miliard eur).

Čína využila okamžiku, kdy Západ izoloval Rusko a diktovala podmínky smlouvy ve svůj prospěch, pozorovali spekulanti.


(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
84
ČEZ
535
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
1032
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
920
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
906
PHILIP MORRIS ČR
15920
O2 C.R.
294
UNIPETROL
367
VIG
670.5