Svátek má: Ilona

Byznys

Velikost textu:

Šéf BP: Nebudu se omlouvat za to, že společnost BP podniká v Rusku!

Šéf BP: Nebudu se omlouvat za to, že společnost BP podniká v Rusku!

Budeme vždy pracovat v rámci sankcí, ale vše se potom samozřejmě dělá obtížněji, říká šéf BP Bob Dudley.

Bob Dudley, šéf nadnárodní společnosti BP
26. dubna 2018 - 06:20

Výkonný představitel společnosti BP zpochybnil sankce proti Rusku zavedené USA tím, že položil otázku, zda jsou finanční sankce vůči režimu prezidenta Vladimira Putina účinné.

Bob Dudley uvedl, že ropná nadnárodní společnost, kterou vede,  bude dodržovat sankce nařízené USA začátkem tohoto měsíce, ale nebude se omlouvat za podnikání v zemi, kde vlastní téměř pětinu ruské ropné společnosti Rosněft.

"Nejsem si jistý, jak účinné jsou tyto sankce," řekl Bob Dudley a dodal, že „sankce jsou rozdávány jako   jízdenky na vlak".
 
"Jsem přesvědčen, že obchod vytváří mosty mezi zeměmi a mezi zeměmi musí existovat činnost. Nebudu se omlouvat  za to  že společnost BP pracuje v Rusku. Máme tam dobré vztahy, " řekl na průmyslové konferenci.

Bob Dudley připustil, že finanční sankce uložené USA proti velkým ruským společnostem a vedoucím představitelům podniků, které byly zavedeny po chemických útocích v Sýrii, znamenají, že BP se musí "vzdát dalších příležitostí v Rusku".

Sankce proti ruským podnikům, s nimiž již měl BP plány na využití ložisek ropy a plynu v ruské Arktidě společně s Rosněftem, blokují spolupráci. Mluvčí společnosti uvedl, že komentáře pana Dudleyho mohou také vyplývat ze zmařených příležitostí,  které mohly být případně zvažovány, kdyby nebyly zavedeny sankce.

"Je to nebezpečný svět právě teď. Musíme být všichni ostražití a společnosti potřebují reagovat, pokud se něco změní. Vždycky budeme pracovat v rámci sankcí, ale je to těžké, "řekl Dudley.

Proč Boston kupuje ruský plyn. když je přitom USA vývozcem plynu?


Společnost BP pracuje na ruských nalezištích ropy již 25 let, nejprve prostřednictvím svého podílu ve společnosti TNK-BP , a později se BP stal  hlavním akcionářem společnosti Rosněft.

Zpočátku byl Dudley spolumajitelem společnosti TNK-BP, poté prodal svůj podíl a stal se významným akcionářem společnosti Rosněft. Podle Dudleyho tento obchod v Rusku zažil také své "vzestupy a pády", ale nikdo nemá v úmyslu přestat spolupracovat.
 
"Rosněft a já máme velmi silné partnerské vztahy, jsme po mnoho let společníci, ale zůstáváme mimo politiku. Jak je to možné? Trpělivost, vytrvalost a nikdy osobní záležitosti, " řekl šéf BP na konferenci. Současně si zažertoval, když by si měl dát radu, coby mladému muži, tak by doporučil „držet se dál od Ruska,“ dodává Dudley.

 

(rp,prvnizpravy.cz,thetelegraph,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
74.9
CEZ
539.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
778
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
890
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
842
PHILIP MORRIS CR
14500
O2 C.R.
246
UNIPETROL
382.5
VIG
553.5