Svátek má: Helena

Byznys

Velikost textu:

Spojené státy dnes vzdají hold G. Bushovi staršímu

Spojené státy dnes vzdají hold G. Bushovi staršímu

Ve Spojených státech je dnes státní smutek. Američané jím uctí památku zemřelého prezidenta George H. W. Bushe.

Ilustrační foto
5. prosince 2018 - 09:45

Odložen tak byl na dnešek plánovaný projev šéfa Fedu J. Powella před Kongresem. Původně plánovaná data jako například ADP report z trhu práce budou oznámena zítra. Z Evropy se dočkáme potvrzení listopadových PMI, které pokračují ve svém sestupném trendu, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Americká data přijdou až zítra

Finální číslo listopadového PMI za eurozónu by se nijak nemělo lišit od předběžného odhadu a potvrdí pokračující pokles indexu. Ten se tak již v obou svých složkách (průmyslový sektor i služby) dostává pod historický průměr. Při srovnání s indexem ekonomického sentimentu se ale zdá, že PMI v posledních měsících přílišně reagoval na eskalaci obchodních válek a zvyšující se politickou nejistotu v Evropě (brexit, Itálie, Turecko). V minulosti byl přitom ukazatel ekonomického sentimentu přesnější při předvídání nejbližšího vývoje. Závěr roku by tak měl být pro ekonomiku eurozóny příznivější a ukázat zrychlení hospodářského růstu.

Euro po týdnu a půl zpět nad 1,140 USD/EUR

Z pohledu společné evropské měny vypadal včerejšek úspěšně. Poprvé od konce předminulého týden se kurz vrátil nad 1,140 USD/EUR. Euro získalo podporu poté, co italská vláda vyjádřila otevřenost diskutovat návrh na snížení předkládaného deficitu státního rozpočtu na rok 2019 ke dvěma procentům. Výšin si ale euro příliš neužilo, v průběhu americké seance se kurz propadl o celý cent níže. Dolar profitoval ze svého postavení měny bezpečného přístavu. Po téměř dekádě se stala dolarová výnosová křivka inverzní, což může být ukazatelem vyčerpanosti růstové fáze v americké ekonomice. A vidět to bylo i na akciových trzích, které včera výrazně ztrácely.


Na měnové politice v Polsku se dnes nic nezmění

Finální čísla maďarského HDP za Q3 18 odhalí strukturu hospodářského růstu. Očekáváme potvrzení vysoké mezičtvrtletní i meziroční dynamiky na již zveřejněných předběžných hodnotách. V regionálním srovnání se Maďarsko drží na druhém místě v těsném závěsu za Polskem.

Koruna dnes vítězem regionálního klání

Růst mezd v české ekonomice zůstává robustní. Data za Q3 18 překvapila vyšší dynamikou, nominální meziroční růst činil 8,5 % y/y a zpomalil tak pouze o desetinu procentního bodu ve srovnání s meziročním růstem zaznamenaným v Q2 18. I když česká ekonomika v dynamice růstu HDP za svými regionálními protějšky zaostává, v dynamice mezd s nimi krok drží. Jedná se tak o proinflační faktor, který trh ocenil zhodnocením koruny. Ta včera odpoledne několikrát otestovala hladinu 25,90 CZK/EUR. Nakonec se ale pod tuto úroveň nedostala.  Naopak okolní měny z regionu měly včera spíše tendenci oslabovat.

Že má koruna fundamentálně prostor pro své posilování, odhalují naše modely rovnovážného měnového kurzu. Návratu koruny k rovnovážným úrovním ale brání vysoké devizové rezervy ČNB, které byly nakumulovány během režimu kurzového závazku, dodal Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
106
CEZ
522.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
778
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
835.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
694
PHILIP MORRIS CR
13820
O2 C.R.
218
UNIPETROL
382.5
VIG
585