Svátek má: Alžběta

Byznys

Velikost textu:

Strach z hospodářské krize má ruský Ivan i americký Donald

Strach z hospodářské krize má ruský Ivan i americký Donald

Obchodní válka zemí USA s pomocí zemí aliance NATO působí Rusku dlouhodobě problémy. Ale také oslavovanou konjukturu Západu střídá strach z krize. V politickém jednání západních států je cítit chaos.

Ilustrační foto
19. června 2019 - 07:20

Ruští občané se obávají rostoucích cen, směnného kurzu rublu a nezaměstnanosti, napsala v ruském deníku Olga Solovyová (5.5.2019 v www.ng.ru). Přibližně 90% Rusů přiznává, že v ruské ekonomice existují problémy. Více než polovina říká, že v zemi je hospodářská krize, informovali sociologové z Romiru (холдинга «Ромир»).

Na americké straně planety Harvard Business School Online uvádí, že dva ze tří lidí nejsou připraveni na nadcházející ekonomickou recesi, která propukne do roku až do roku a půl, píše Frank Olito (16. 6. 2019, www.businessinsider.com).

Obavy na Východě i Západě

V Rusku rostoucí ceny a nižší příjmy nutí obyvatelstvo, aby stále více nahradilo racionální výraz „ekonomické problémy“ srozumitelnějším slovem „krize“, uznávají sociologové. Podle výsledků průzkumů Romiru více než polovina respondentů (51%) se domnívá, že Rusko je ve stavu krize. Před dvěma lety to bylo pouze 40% Rusů.

Obavy rostou i na Západě. Američtí odborníci říkají, že lidé potřebují mít v záloze peníze na 6 měsíců pro případ nouze, jako je recese. Nicméně, Harvard Business School Online zjistil, že pouze 27% lidí má úspory pro čas nouze.

Chcete-li být lépe připraveni na recesi, musíte snížit výdaje, jako jsou nákup luxusní drogerie, za kabelovou televizi a další „frivolní“ položky.

Lidé se nebojí, jsou lhostejní a najednou se jim hrůzou postaví vlasy, že je krize, že mohou přijít o práci, že ceny vzrůstají. Harvard Business School Online zjistil, že více než polovina lidí nemá aktualizované životopisy, aby mohla ihned hledat práci, a 21% není vůbec připraveno hledat práci v okamžiku, kdy „to“ přijde.

Kdo cítí krizi?

Solovyová upozorňuje, že v první řadě se Rusové (79%) obávají takovéhoto projevu krize jako rostoucích cen. Na tento problém poukazují nejčastěji lidé nad 60 let, s průměrnými příjmy a obyvatelé velkých měst.
Kromě toho třetina Rusů uvádí takový projev krize jako snížení počtu zaměstnanců a tudíž zvýšení nezaměstnanosti. V roce 2017 byl podíl těchto odpovědí nižší - 23%.

Recese definovaná pro Spojené státy v NBER (National Bureau of Economic Research) samozřejmě oficiálně ještě nenastala, ale celková zaměstnanost dosáhla vrcholu v březnu, reálný osobní příjem dosáhl vrcholu v prosinci, stejně tak i průmyslová produkce byla na vrcholu v prosinci, prodejní aktivity dosáhly vrcholu v březnu.

Nastal prý vrchol cyklu. Teď se pro NBER stává ze sledování ekonomiky hra na čekání. Signály poplachu lze očekávat s mnohaměsíčním zpožděním. Varovné informace přicházejí z NBER s obrovským zpožděním (v prosinci 2008 bylo oznámeno, že recese začala v prosinci 2007).

Například březnová zjištění sociologů Nadace Veřejného mínění (фонда «Общественное мнение») ukázala, že 68% Rusů si je jistých, že se nacházejí v hospodářské krizi, a více než polovina respondentů (52%) věří, že krize v Rusku neskončí za rok.

Alexey Antonov, analytik společnosti Alor Broker, připomíná, že hodnocení krizových jevů v ruské ekonomice je prováděno v zemi, ve které se již několik generací narodilo, dospělo, vstoupilo do aktivní ekonomické fáze a odešlo do důchodu v době krize.

„Pro tyto lidi není normou vzestupná, ale klesající dynamika změn v socioekonomických ukazatelích. Domníváme-li se, že samotný koncept „krize“ předpokládá existenci určitých šokových faktorů, pak pro ně neexistuje žádná velká krize. Nemá žádný začátek ani konec, jedná se o trvalý stav ekonomiky země, ve kterém se dynamicky mění osobní příjmy, úspory, blahobyt, struktura výdajů, a to jak pod vlivem negativních makroekonomických faktorů, tak i přes ně, “ uvedl Antonov.Lidé jsou sice zvyklí na to, že bylo hůře, za Putina je lépe, ale opět roste zátěž půjček kvůli chudobě.

„Ruské úřady jsou nuceny vyčlenit stále více prostředků na překonání rostoucí krize,“ upozorňuje expert Mezinárodního finančního centra Gaidar Hasanov.

V Trumpově Americe doufají, že blížící se ekonomická krize nebude příliš hluboká, protože pokud méně než třetina lidí má prostředky na 6 měsíců života bez práce, až peníze dojdou, budou optimističtější než Rusové?

Rusa omezují sankce USA a jeho politických sluhů z EU. Severoameričana (a návazně i človíčka z EU) mohou navíc (mimo signály krize) ohrozit cla a ekonomické konfrontace spojené se snahami Washingtonu vybudovat nový řád mezinárodní spolupráce na bilaterálním základě. Ignorování vzájemné závislosti ekonomik a vliv globálních výrobních řetězců je nemožné, i když to je to, co chce nejsilnější americká ekonomika na světě.

Pokud letos na jaře na svém sjezdu německá levicová Die Linke se po nekonečných diskusích přihlásila k EU, ale požadovala „nový začátek“, což je to, k čemu nedojde, je to jeden z příkladů větření krize v EU. Co hrozí? EU je v příšerném stavu a v krizi prohlubované i nezvládnutou finanční krizí a proto i vysokou nezaměstnaností mladých. Přitom moudří idioti v pozicích bankéřů a politiků vzdychají, že stárnoucí EU potřebuje novolidi – nelegální migranty?

Jak je vidět, ani v industriální společnosti, která si hraje na digitální společnost, se strachu z hospodářské krize nezbavíme.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
102.2
ČEZ
515
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
834.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
783.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
724
PHILIP MORRIS ČR
14160
O2 C.R.
227.5
UNIPETROL
382.5
VIG
633