Svátek má: Oldřich

Byznys

Velikost textu:

Trhy budou vstřebávat rozhodnutí ECB; euro dále oslabuje

Trhy budou vstřebávat rozhodnutí ECB; euro dále oslabuje

ECB včera oznámila plány na ukončení kvantitativního uvolňování, zároveň však naznačila pozdější zvyšování sazeb, než trh očekával.

Ilustrační foto
15. června 2018 - 09:45

V důsledku toho prudce oslabilo euro a jeho pád může dále pokračovat. Kurz totiž dnes ráno testuje hranici 1,155 USD/EUR. Kalendář ekonomických událostí je dnes prázdnější. Investory budou zajímat především finální údaje o květnové inflaci v eurozóně, která podle prvních odhadů zrychlila především kvůli dražší ropě, sděil Marek Dřímal, analytik Komerční banky..

Čekáme potvrzení rychlejší květnové inflace v EMU

Květnový růst spotřebitelských cen v eurozóně bude podle našich odhadů potvrzen na 1,9 % y/y. Největší podíl na zrychlení inflace oproti dubnu (1,2 %) mělo zřejmě zdražení energií především kvůli vyšším cenám ropy a oslabení eura na trhu s dolarem. Jádrová inflace také vzrostla (z dubnových 0,7 %), ale nadále zůstává relativně nízká.

Odložení růstu sazeb ECB srazilo hodnotu eura

Včerejší zasedání ECB otřáslo kurzem eura. Evropští centrální bankéři totiž nastínili své plány pro příští měsíce. V souladu s očekáváním ECB prodloužila program odkupu aktiv až do prosince letošního roku, i když v nižších objemech (od října 15 mld. EUR měsíčně). Hlavní zprávou však bylo, že ECB neplánuje zvýšit své úrokové sazby minimálně do konce příštího léta. Náš výhled (a zároveň konsenzus podle tržních úrokových sazeb) předpokládal, že se sazby začnou zvedat už v červnu 2019.


Včerejší jednání tak v důsledku přineslo nepříznivé zprávy pro společnou evropskou měnu kvůli zhoršení úrokového diferenciálu, a to navíc po jestřábím vyznění středečního rozhodnutí Fedu (který signalizoval, že sazby zvedne letos ještě dvakrát). Euro proti dolaru dnes otevírá jen těsně nad úrovní 1,155 USD/EUR. Je tak o plná 2 % slabší, než bylo na začátku včerejšího obchodování. Naším výhledem nicméně nadále zůstává, že se depozitní sazba ECB může začít zvedat ze současných -0,4 % už za rok.

Dolaru včera pomohla i velmi silná statistika maloobchodních tržeb, které v květnu vzrostly výrazně nad odhady trhu. Americká ekonomika tak v Q2 18 zřejmě zrychlila svůj růst oproti nepříliš povedenému Q1.

Regionální měny po zasedání ECB oslabily

Propad eura na globálním trhu a posílení dolaru stáhlo ke slabším hodnotám i regionální měny. Koruna si vůči euru odepsala 0,2 % a uzavřela na úrovni 25,74 CZK/EUR. Její hodnota proti zeleným bankovkám poklesla dokonce o 1,5 % na 22,20 CZK/USD, nejslabší hodnotu od konce května.

Forint se včera vůči společné evropské měně dostal na tříleté minimum. Výprodej nastal kvůli efektům rozhodnutí ECB, ale i kvůli holubičím komentářům z centrální banky, dodal Marek Dřímal.

(md, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
78.2
CEZ
555.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
822.2
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
947.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
830
PHILIP MORRIS CR
14300
O2 C.R.
248.5
UNIPETROL
382.5
VIG
556